BIS je v plné pohotovosti

Bezpečnostní informační služba nemá žádné konkrétní náznaky, že by Česku hrozily podobné útoky, jaké se odehrály v Egyptě. Při sérii tří pumových útoků tam zemřelo minimálně 88 lidí a dalších 200 jich bylo zraněno. Zahynul také jeden Čech a další český občan utrpěl zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo BIS | Foto: Jan Rosenauer

BIS je momentálně v plné pohotovosti. V současnosti spolupracuje po celém světě s více než 50 službami z přibližně 40 zemí. Jakékoli dlouhodobější zpravodajské styky se zahraničními partnery však musí schválit vláda.

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí BIS Jan Šubert, v případě nebezpečí jsou schopni spolupracovat i s dalšími partnery: " Pokud jde o naléhavou potřebu, akutní, okamžité riziko, jsme schopni a připraveni učinit jednorázové spojení s bezpečnostní službou, která je mimo rádius našich kontaktů, a to prakticky kdykoli."

Bezpečnostní informační služba uvažuje po teroristických útocích v Egyptě o rozšíření spolupráce s některými státy severní Afriky. Podle mluvčího BIS Jana Šuberta jakékoli dlouhodobější zpravodajské styky ale musí schválit vláda. Civilní kontrarozvědka už nyní s některými arabskými zeměmi určité kontakty má. Po celém světě BIS spolupracuje s více než 50 službami z přibližně 40 zemí.

Mluvčí ministra vnitra Radka Kovářová řekla, že ministerstvo v souvislosti s posledními explozemi zatím žádná další opatření přijímat nebude. Policejní hlídky byly v ulicích Prahy posíleny již po prvních útocích v Londýně 7. července.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme