BIS kritizuje českou justici, kvůli korupci a kontaktům s podsvětím

Bezpečnostní informační služba upozorňuje na nekalé praktiky v české justici. V roce 2010 zaznamenala civilní kontrarozvědka případy nestandardního jednání některých soudců a státních zástupců, které podle ní ohrozily soudní řízení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákon

Zákon | Foto: Senát USA

BIS to uvádí ve své výroční zprávě, kterou předala vládě. Mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubrt potvrdil, že v některých případech měly aktivity soudců a žalobců kriminální rysy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě BIS mluvili na Radiožurnálu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník

„Šlo o úniky informací z databází soudů a státních zastupitelství. Ve hře byla i korupce a manipulace soudních řízení. Jistým problémem byla i bezpečnostní spolehlivost některých soudců a státních zástupců ve smyslu kontaktů do kriminálního prostředí a různé klientelistické vazby,“ řekl Šubrt.

Ukázkovým příkladem klientelismu a korupce je podle BIS propojení některých pedagogů plzeňské právnické fakulty s představiteli policie, advokacie a státní správy. BIS se pozastavuje nad tím, že v této kauze nebyl nikdo hnán k odpovědnosti.

„I po odchodu starého vedení docházelo na fakultě k ovlivňování kontrol, ke ztrátám nebo ovlivňování údajů v počítačových databázích. Bývalé vedení fakulty si také udrželo velmi dobrý kontakt jak do jejího prostředí, tak do nejvyšších orgánů veřejné správy, včetně ministerstva školství,“ uvedl Jan Šubrt.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na závěry BIS reagovat odmítl. Jeho náměstek Filip Melzer pak připustil, že v určitých ohledech zpráva s ničím novým nepřichází:

„Do jisté míry i potvrzuje, že problémy, které jsme viděli, reálně existují.“

Informace o konkrétních případech, které má tajná služba na mysli, podle něho úřad nemá, jsou utajené. Bude je mít ale k dispozici vláda.

Soudci kritiku odmítají

Soudcovská unie kritiku zpravodajců na adresu české justice odmítá. Podle jejího prezidenta Tomáše Lichovníka měla zpráva ukázat na konkrétní viníky:

„Já považuji za samozřejmost, že pokud BIS něco zjistí, pak se postará o to, aby to bylo vyšetřeno, případně i potrestáno. U veřejnosti tato zpráva vyvolá dojem, že celá justice je zkorumpovaná a to není pravda. Jsou tady tisíce soudců a státních zástupců a jestli se objevily jednotlivé případy, pak to nemůže být podáváno tak, jak je to podáno v této zprávě."

„Obecnost zprávy znemožňuje jakoukoliv přezkoumatelnost a vrhá špatné světlo na celou justici,“ dodává Lichovník.

„Beru to skutečně pouze jako varování, protože ta zpráva je velice obecná Mohu-li to odlehčit, ve zprávě se říká, že se krade, ale bez toho, aby se řeklo, kdo krade a kde se krade. A to jsou důležité věci. Pokud tyto informace BIS má, musí mi je předat, aby mohla být přijata konkrétní opatření,“ říká nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

„Nelíbí se mi, že zpráva paušalizuje a všechny hází do jednoho pytle. Skutečně se domnívám, že mezi státními zástupci ani soudci není rozšířena korupce a klientelismus. Proti tomu se ostře ohrazuji,“ uvádí Zeman.

Předseda pražského městského soudu Jan Sváček se proti tvrzením BIS ohradil dokonce dost ostře. Řekl, že to je téměř skandální, jde prý o neadekvátní mediální útok ze strany tajných služeb na soudní moc.

Igor Maňour, Viktorie Hošková, Martin Drtina, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme