BIS má po 13 letech nového ředitele. Funkce se ujímá Michal Koudelka

Vedení Bezpečnostní informační služby (BIS) se dnes ujímá nový ředitel Michal Koudelka. Ve funkci střídá Jiřího Langa, který BIS vedl 13 let a který na začátku června požádal o odchod ze služby. Koudelka už dřív řekl, že chce v čele BIS navázat na práci svého předchůdce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Rád bych, aby služba byla i nadále zcela apolitická, profesionální, aby pracovala striktně v mezích zákona a aby byla připravená okamžitě reagovat na veškeré výzvy a hrozby, které před námi jsou nebo mohou stát,“ řekl.

Kromě toho se chce Koudelka soustředit také na nábor nových zpravodajců.

„K tomu samozřejmě volíme a budeme volit cesty tradiční i méně tradiční. Třeba v České republice ne tak známé, ale v zahraničí v dnešní době běžně používané – což je třeba stánek BIS na veletrhu práce. Takže této oblasti budeme věnovat velkou pozornost. A samozřejmě v souvislosti s tím je potřeba i další věc, že naší snahou bude zvýšit takový ten pocit sounáležitosti příslušníků se službou. Jejich hrdost na to, že pracují v BIS. Pouze takto vybavení důstojníci mohou plnit úkoly, které na ně služba klade,“ doplnil Koudelka.

Koudelka začínal v někdejší Federální bezpečnostní informační službě a pokračoval v pozdější Bezpečnostní informační službě. Od roku 2006 tam vedl odbor kontrašpionáže.

Podle svých slov nikdy nebyl v KSČ. V životopisu uveřejněném na webu vlády se píše, že vystudoval stavební fakultu na ČVUT, že absolvoval zahraniční výcvik ve Velké Británii a Kanadě, že je držitelem bezpečnostní prověrky nejvyššího stupně „přísně tajné“ nebo že mluví anglicky a rusky.

Na post šéfa BIS Koudelku navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Domnívám se, že má pan plukovník dostatek profesních i lidských zkušeností,“ poznamenal premiér. Na jmenování Koudelky se pak vláda shodla jednomyslně.

Za svého nástupce ve funkci se už dříve zaručil také odcházející ředitel tajné služby Jiří Lang. Dodal, že je připravený Koudelkovi s nástupem do funkce pomoci.

„Bude-li nový ředitel potřebovat, ta mu nějakou dobu jistě budu nápomocen radou. Udělám vše pro to, aby mezinárodně služba neutrpěla na svých vazbách,“ uvedl Lang.

ČRo, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme