BIS má znovu získat přístup k údajům o telefonátech

Novela zákona o elektronických komunikacích dává zpravodajským službám větší pravomoci. Potvrzuje to samotná Bezpečnostní informační služba s tím, že ale pro poskytování informací jsou jasná pravidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Dosavadní zákon o elektronických komunikacích umožňoval přístup k informacím o hovorech a uskutečněných spojeních jen policii. Vládou schválená novela to má změnit a BIS má znovu mít tuto možnost. Vždy ale za souhlasu soudu.

Ministerstvo průmyslu jako předkladatel zákona ale není autorem takového nápadu, říká vedoucí oddělení regulace odboru elektronických komunikací Zuzana Chudomelová:

"My jsme to předkládali ve stejném znění, jak to šlo už loni do vlády s ministrem Římane. Toto bylo přijato na vládě jako kolektivní rozhodnutí vlády. Víme, že Bezpečnostní informační služba má zájem o spoustu údajů, ale ministerstvo průmyslu a obchodu není gestorem zákona o Bezpečnostní informační službě, a proto se v tomto nijak neangažovalo."

Zda vůbec chystané změny budou platit, rozhodne parlament. Není ale jasné, jestli současná sněmovna stihne projednat novelu do květnových voleb.

Nikola Bojčev, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme