Koudelka před komisí odmítl Zemanova obvinění. BIS podle něj vysoké ústavní činitele neodposlouchávala

Pověřený ředitel BIS Michal Koudelka kategoricky odmítl před sněmovní komisí pro kontrolu Bezpečnostní informační služby obvinění, která zazněla z úst prezidenta Miloše Zemana na adresu kontrarozvědky ohledně údajného odposlouchávání. Po jednání komise to uvedl předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Kancelář prezidenta republiky v reakci Koudelku obvinila z porušení zákona a zneužívání zpravodajských prostředků k osobní potřebě.

Praha (Aktualizováno: 12:14 26. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koudelka potvrdil, že za dobu jeho vedení nebyl odposloucháván žádný ústavní činitel | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan ředitel Koudelka odmítl kategoricky obvinění, která zazněla úst prezidenta a zopakoval, že jediné, co se k tomu dá říci, je, že BIS zákonné povinnosti neporušila,“ uvedl po uzavřeném jednání sněmovní komise Bělobrádek.

Prezidentská kancelář o BIS: Koudelka porušuje zákon, informace zneužívá pro osobní potřebu

Číst článek

Pověřený ředitel BIS před poslanci zároveň uvedl, že v průběhu jeho působení ve funkci nebyl odposloucháván žádný vysoký ústavní činitel.

„Bylo také jasně řečeno, že ze strany předsedy vlády nebyl vyvíjen žádný nátlak, který by se týkal uvedených i jiných kauz,“ doplnil Bělobrádek o výsledcích jednání s tím, že neexistují důkazy, že by BIS používala techniku k odposlouchávání v rozporu se zákonem.

„Mohu konstatovat, že jsou to tvrzení proti tvrzení na jedné straně premiéra a ředitele BIS a na druhé straně prezidenta,“ dodal šéf komise. BIS podle něj také prošetří údajný únik informací v souvislosti s touto kauzou.

BIS už v nedělní reakci uvedla, že postupuje vždy podle zákona a že konkrétní Zemanovy výroky nekomentovala. Odposlechy může nasadit jen s předchozím odůvodněním a písemným povolením předsedy senátu vrchního soudu.

Doplnění: Přesná citace usnesení Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS zní: …Ing. Koudelka potvrdil komisi, že za dobu jeho působení ve funkci ředitele nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů.

12:47 – 26. 08. 2021

32 347

Kritika Koudelky

Kancelář prezidenta republiky v návaznosti na jednání komise vydala vlastní prohlášení, v němž Koudelku obviňuje z porušení zákona - a to kvůli tomu, že BIS na žádost prezidenta z roku 2018 neinformovala, jestli byla z informací o spolupracovnících prezidenta zjištěna konkrétní bezpečnostní rizika. 

BIS mě a mé okolí odposlouchávala, tvrdí Zeman. ‚Premiér mi řekl, že to zastavil‘

Číst článek

„Prezident republiky nebyl ředitelem BIS upozorněn na žádná bezpečnostní rizika ve svém okolí. Průkazný je v tomto smyslu obsah korespondence mezi prezidentem republiky, předsedou vlády a ředitelem BIS z let 2018 až 2021. Dosavadní průběh vede k závěru, že pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu,“ stojí v prohlášení.

Kancelář prezidenta republiky tak vyjádřila pochybnosti o tom, jestli v BIS „informují oprávněné adresáty, tj. prezidenta republiky a vládu“.

„Jinak hrozí vážné nebezpečí, že výsledky činnosti BIS slouží například k osobnímu vydírání, politickým hrám nebo k cíleným mediálním únikům,“ dodává prezidentská kancelář.

VÝROKY PREZIDENTA O BIS

  • Miloš Zeman o víkendu řekl, že Bezpečnostní informační služba odposlouchávala jeho okolí a někdy i hlavu státu, dozvěděl se to prý přímo zevnitř kontrarozvědky.
  • „Před několika lety mě jeden vysoký důstojník Bezpečnostní informační služby informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, a tedy i mě, protože odposlechy probíhají přes mobilní telefony. Já mobilní telefon nemám, takže když se s nimi bavím, jsem odposloucháván i já,“ uvedl prezident Zeman pro Blesk.cz.
  • Premiér a předseda ANO Andrej Babiš mu měl slíbit, že odposlechy zastaví. Prý to ale nakonec neudělal. Proti tomu se předseda vlády vzápětí ohradil, s tím, že takovou pravomoc nemá a že o zastavení s prezidentem nemluvil.
  • Babiš odmítl rovněž to, že by o záležitosti někdy mluvil s ředitelem BIS Michalem Koudelkou, nebo že by při jeho jednáních s prezidentem byl přítomen hradní kancléř Vratislav Mynář.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme