BIS vypracovala pro prezidenta zprávu o Novičoku. 'Zeman se k věci v pravý čas vyjádří,' řekl Ovčáček

Bezpečnostní informační služba (BIS) již vypracovala pro prezidenta Miloše Zemana zprávu, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován jed Novičok. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek sdělil mluvčí BIS Ladislav Šticha. Zhotovení zprávy si Zeman vyžádal na konci března v souvislosti s vyjádřením Ruska, že Česká republika byla jednou ze zemí, které mohly Novičok vyvíjet. Kontrarozvědce dal na pátrání měsíc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„BIS úkol splnila a bude v zadaném termínu předán panu prezidentovi. Vzhledem k tomu, ze zpráva je klasifikována, tedy v režimu utajení, nemůžeme její obsah jakkoliv komentovat," uvedl Šticha.

Zeman nařídil BIS prověřit skladování Novičoku v Česku. 'Hodilo by se obvinění vyvrátit,' říká Randák

Číst článek

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl zprávu komentovat s odůvodněním, že k záležitosti nemá a ani nemůže mít žádné informace. Zeman se podle něj k věci v pravý čas vyjádří. „Nechci ale nyní hovořit o konkrétním termínu," dodal.

Novičok byl použit ve Velké Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Británie z otravy viní Rusko. To s možnou výrobou Novičoku několikrát spojilo jméno České republiky.

Premiér v demisi Andrej Babiš, ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (oba ANO) a ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) takové informace odmítli.

Zeman uložil šéfovi BIS Michalu Koudelkovi, aby kontrarozvědka pátrala po tom, zda byl Novičok na území Česka vyvíjen nebo skladován. Zemana za to ostře kritizovali například senátoři. Opoziční politici Zemana obviňovali z šíření dezinformací, a dokonce velezrady. Svým vyjádřením podle nich pomáhal cizí mocnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme