Hamáček: Premiér Babiš navrhuje, ať šéfa BIS vybere až nový kabinet. Na vládě to projednáme odpoledne

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce nechat rozhodnutí o novém řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) na příštím kabinetu, který vzejde z říjnových sněmovních voleb. Po pondělním společném jednání to potvrdil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Civilní kontrarozvědka podle šéfa sociálních demokratů případné přechodné období zvládne. Vláda v pondělí v 15.00 projedná Babišův návrh řešení, podle Hamáčka videokonferenčně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš médiím o víkendu řekl, že o šéfovi BIS by měla rozhodnout nová vláda. Minulý týden po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem přitom nastínil dvě možnosti.

Podle jedné z nich by zpravodajskou službu dál vedl Michal Koudelka, kterému končí v polovině srpna funkční období. Druhá varianta předpokládá, že by Koudelkova nástupce vybral až nový kabinet. V takovém případě by měl BIS v mezidobí vést Koudelkův zástupce Jan Pavlíček.

„Pokud pan premiér preferuje řešení nechat rozhodnutí na příští vládě, tak je to plně v jeho rukou“

Jan Hamáček (ministr vnitra (ČSSD))

„Pan premiér dnes na vládě představí svůj návrh postupu a vláda ho v 15.00 projedná,“ řekl Hamáček v pondělí. „Pokud pan premiér preferuje řešení nechat rozhodnutí na příští vládě, tak je to plně v jeho rukou,“ doplnil.

Co říká zákon?

Nového ředitele Bezpečnostní informační služby podle zákona 153/1994 Sb. nejdříve projedná bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. Na základě tohoto jednání ho poté jmenuje celá vláda. Té se také zvolený ředitel zodpovídá a kabinet ho taktéž může odvolat. 

Vicepremiér je s fungováním BIS spokojen. „Můj názor je stále stejný, já jsem vůči fungování BIS neměl žádné výhrady. Nicméně ve chvíli, kdy pan premiér se rozhodl to nechat na příští vládu, tak to je jeho kompetence a mně nezbývá než to respektovat.“

Je přesvědčen, že civilní kontrarozvědka funguje profesionálně a zcela jistě zvládne i případné přechodné období.

Kvůli záležitosti se v Česku rozhořela politická debata. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která stejně jako další koalice Pirátů a STAN Koudelku podporuje, podnítila kvůli nynější situaci svolání mimořádné schůze dolní komory. Poslanci se mají sejít v pátek.

Naopak kritické jsou k nynějšímu řediteli civilní kontrarozvědky hnutí SPD a KSČM.

Hamáček nevidí důvod pro to, aby o záležitosti jednala Poslanecká sněmovna. Jde podle něj plně o kompetenci vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme