Zemanův výpad proti šéfovi BIS? Prezident systematicky rozvrací ústavní pořádek, kritizuje opozice

Za dlouhodobou a systematickou snahu o rozvracení ústavního pořádku České republiky, nikoli za klukovinu má postoj prezidenta Miloše Zemana k šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi místopředseda sněmovního výboru pro obranu Jan Lipavský (Piráti). Hodnocením reagoval na twitteru na rozhovor hlavy státu pro sobotní Mf Dnes (MfD).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident v rozhovoru uvedl, že jeho kancelář připravuje souhrn argumentů, které mají vysvětlit, proč Zeman popáté nevyslyšel žádost vlády o povýšení šéfa zpravodajců. Prezidentova slova na webu kritizovali i další opoziční poslanci.

„Snaha Miloše Zemana o likvidaci ředitele BIS Michala Koudelky není klukovina ani trucpodnik. Je to dlouhodobá a systematická snaha o rozvracení ústavního pořádku České republiky,“ uvedl Lipavský. „Zemanovo desetiletí se zapíše jako éra, kdy prezident systematicky pracoval na destrukci státu. Toto už je zcela přes čáru,“ komentovala informace o vzniku materiálu expertka ODS na obranu poslankyně Jana Čenochová.

Zeman: Ruku natahují i neschopní podnikatelé, na šéfa BIS máme materiál, Babiš dostane dva pokusy

Číst článek

Za další „hloubení dna“ označila Zemanův krok předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Připomněla, že kancléř Vratislav Mynář nezískal pro práci v úřadu bezpečnostní prověrku. „Pan Nejedlý o ni radši ani nežádal, to už by byl úplný výsměch. Bezpečnostním rizikem je hradní galérka,“ uvedla s odkazem na Zemanova poradce.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška bude „složka“ na Koudelku „hodně náročné čtení“. S poukazem na vztahy Hradu s Čínou a Ruskem poznamenal, že bude zřejmě psaná azbukou a rozsypaným čajem.

Místopředsedkyně hnutí STAN a Zemanova dlouhodobá kritička Věra Kovářová na twitteru před čtením celého rozhovoru s prezidentem varovala pro uchování duševního zdraví, jehož den si v sobotu svět připomíná.

Zeman uvedl, že chystaný materiál předá materiál premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Dodal, že by měl být Koudelka z čela BIS odvolán, ale vzhledem k blízkému vypršení funkčního období, to už považuje za bezpředmětné. O tom, že Zeman ani na popáté nepovýší Koudelku do hodnosti generála, informovala MfD v pátek. Ostatní kandidáty, které vláda navrhla, prezident povýší.

Kontrarozvědku, která ve svých zprávách opakovaně upozorňuje například na nebezpečí ruských či čínských špionů, prezident často kritizoval. Návrh vlády v minulosti nevyslyšel, přestože Babišovi povýšení Koudelky slíbil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme