BIS pomohla zmařit útok teroristů v Evropě

Bezpečnostní informační služba pomohla zřejmě zmařit teroristický útok v Evropě. Tajná služba to píše ve své výroční zprávě za loňský rok. Loni v létě získali agenti BIS informace, že arabsky vyhlížející osoby se španělským pasem chtějí v Česku získat zbrojní materiál, který měl být určen pro teroristickou skupinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo BIS | Foto: BIS.cz

Lidé, o které se BIS zajímala, chtěli vyjma nákupu zbrojního materiálu v Česku nalézt také logistickou podporu. Tajná služba proto podle mluvčího BIS Jana Šuberta upozornila své španělské kolegy.

"My jsme tento signál důkladně prověřili a ukázal se jako věrohodný. Okamžitě se rozběhla velmi úzká spolupráce se španělskými kolegy, která pak vyústila v zadržení konkrétních podezřelých osob. Tato společná zpravodajská operace zastavila přípravu násilné akce a ve svém důsledku zamezila teroristickému útoku, který se měl velmi pravděpodobně odehrát v Evropě."

Kontrarozvědka ve své zprávě konstatuje, že ze strany islámských radikálů nepoklesl zájem o Rádio Svobodná Evropa. Ve svých aktivitách ohledně jaderného programu nepolevili také íránští špióni. Tajná služba upozorňuje na to, že mezi ruskými diplomaty figuruje nezvykle vysoký počet zpravodajských důstojníků.

Mezi závažná zjištění patří fakt, že někteří zájemci o privatizované podniky se opakovaně snažili vstupovat do výběrových řízení prostřednictvím třetích, méně známých subjektů. Důvodem mohla být snaha o zlepšení vyjednávací pozice těchto subjektů vůči státu, kdy se opírají o smlouvy o ochraně investic v Česku. Této smlouvy by pak mohly společnosti následně využít v mezinárodních arbitrážích.

BIS také zachytila signály, že v průběhu privatizačních tendrů se určité subjekty snažily prosadit své záměry přímo v ustanoveních privatizačních smluv. Agenti státní orgány v jednom případě varovali před nastrčeným zprostředkovatelem, který chtěl zprivatizovat nejmenovaný podnik pro zahraniční firmu se zcela neznámou identitou.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme