BIS stále neví, zda odposlechy Béma a Janouška pocházejí od ní

Bezpečnostní informační služba stále neví, jestli zveřejněné odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma pocházejí z tajné služby. Podle ředitele BIS Jiřího Langa se celá věc dál vyšetřuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Richard Dolejš (vzadu vlevo) a ředitel BIS Jiří Lang (vzadu vpravo) | Zdroj: ČTK

„Odposlechy, které byly zveřejněny, BIS stále ještě nemůže verifikovat. Kdyby se jednalo o nějakou písemnost, to se dá jednoduše posoudit porovnáním s tím, co mají jednotlivé úřady. U elektronických dat je to komplikované a vyžádá to nějaký čas. Státní zástupce dozoruje vyšetřování, které probíhá, já ho nijak nezdržuji a také se těším, že bude jasné, co se vlastně stalo. Ale přijmout zodpovědnost za něco, o čem si vůbec nejsem jist, že je naše, je zkrátka dobře zbytečné,“ říká ředitel BIS Lang.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešního jednání komise pro kontrolu BIS se účastnil i host poledních Ozvěn dne exministr vnitra a poslanec za ČSSD František Bublan

Poslanec za ČSSD a bývalý ministr vnitra František Bublan, který se dnešního jednání komise také účastnil, věří, že se podaří zjistit původ odposlechů:

„Velký problém v tom nevidím. Teď probíhají technická zjištění, podle kterých se určí, zda to šlo přímo z BIS, nebo nějakého jiného místa, ale doufám, že nějaký výsledek uslyšíme.“

Tuto kauzu Bublan nepovažuje za důležitou z hlediska úniku nějakých odposlechů.

„Pro veřejnost je skoro dobře, že to uniklo, aby se alespoň částečně seznámila s tím, co se v těch letech dělo na pražském magistrátu. Pro nás je daleko důležitější způsob, jak BIS předávala tyto informace vládě a zda vláda nějakým způsobem konala, jak je využívala a jaké to mělo důsledky,“ tvrdí Bublan.

K případu se podle něj ale nevyjadřuje druhá strana - vláda. „Pan premiér se z dnešního jednání omluvil. My bychom chtěli jasně znát postoj vlády. Předseda komise pan Dolejš pošle premiérovi písemné otázky, ale daleko lepší by bylo přímé jednání, abychom se mohli ptát a situaci objasnit,“ dodává Bublan.

Odposlechy ukazují na Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Nynější poslanec Bém už kvůli tomu přerušil členství v ODS.

Odposlechy pořídila podle Mladé fronty Dnes před pěti lety BIS, o dva roky později údajně unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme