BIS: V krajích a obcích se zneužívaly veřejné peníze. Bez postihů

Bezpečnostní informační služba (BIS) zaznamenala loni rozsáhlé zneužívání veřejných financí v krajích a obcích. Kvůli zákonům ale zůstává většinou skryté a nepostižené, napsali zpravodajci ve výroční zprávě za rok 2014. Dnes ji zveřejnili na webu. Situaci by podle kontrarozvědky zlepšila výraznější kontrola na lokální úrovni a větší pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky

České bankovky | Foto: Ladislav Bába

BIS se podle zprávy zaměřila na regionální zájmové skupiny, které se prý specializují na zneužívání veřejných peněz.

Zpravodajci sledovali kontrolu hospodaření správních celků. Stále více se podle nich využívá externích služeb, například k vyřízení žádostí o evropské dotace, zadávání veřejných zakázek a právní služby.

„Dalšími rizikovými oblastmi jsou správa společností s majetkovou účastí obcí a krajů nebo přerozdělování veřejných prostředků. Ve všech těchto oblastech BIS zaznamenala rozsáhlé zneužívání veřejných financí, které vzhledem k legislativnímu nastavení zůstává ve většině případů skryté a nepostižené,“ píše tajná služba.

Kontrarozvědka například zaznamenala „pokusy o ovlivnění rozhodování úředníků na ministerstvu financí, kteří by této skupině mohli umožnit hladký průběh čerpání dotace z fondů EU“.

Zpravodajci míní, že situaci by zlepšila výraznější kontrola na lokální úrovni a větší pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu.

BIS také zmiňuje trend, který nastal v Ústeckém kraji po vyšetřování kauzy Regionálního operačního programu Severozápad, která skončila pravomocnými rozsudky. Trestní stíhání se stala podle BIS příčinou nástupu nových subjektů.

„Ačkoliv jsou určitým způsobem spojeny s představiteli regionální mafie z let minulých, při dosahování svých cílů využívají odlišné, sofistikovanější prostředky. Nastal zjevný ústup od velkých krajských stavebních zakázek a zakázek spolufinancovaných z ROP SZ směrem k tzv. měkkým projektům zaměřeným na vzdělávání, sociální služby, zdravotnictví, dopravu či dotační poradenství,“ píše tajná služba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme