Čínská ambasáda k výroční zprávě BIS: Nemá důkazy, ať se radši věnuje budování vzájemné důvěry

Bezpečnostní informační služba podle čínské ambasády ve své výroční zprávě za rok 2018, kde hovoří o zvyšování intenzity i rozsahu čínské špionáže v Česku, pouze opakuje svá předchozí konstatování. Mluvčí velvyslanectví na webu uvedl, že kontrarozvědka nemá žádný faktický důkaz a měla by věnovat víc pozornosti budování vzájemné důvěry Česka a Číny místo vydávání zpráv „založených na jednostranných spekulacích“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská ambasáda v Praze | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Bezpečnostní informační služba ve zprávě za rok 2018 uvedla, že loni vzrostla intenzita i rozsah čínských zpravodajských aktivit. Kontrarozvědka zopakovala varování před pozvánkami do Číny na školení, semináře či poznávací zájezdy.

Proruští aktivisté šířící dezinformace jsou jednou z nejzávažnějších hrozeb, píše BIS ve výroční zprávě

Číst článek

Tyto příležitosti podle ní využívají čínské zpravodajské služby k oslovení pro spolupráci a vyvolání dojmu u dotčené osoby, že Číně „něco dluží“.

Mluvčí ambasády na jejím webu uvedl, že obvinění ze strany BIS jen opakují předešlá konstatování bez předložení faktického důkazu.

„Doufáme, že příslušný úřad (BIS) bude moct věnovat více pozornosti záležitostem, které přispějí vzájemné důvěře a spolupráci mezi našimi zeměmi místo vydávání zpráv založených na jednostranných spekulacích,“ konstatoval mluvčí.

Bezpečnostní informační služba ve zprávě stejně jako před rokem upozornila na to, že k nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylují i kariérní diplomaté. V kapitole o kyberbezpečnosti také zmiňuje, že české ministerstvo zahraničních věcí čelilo několika druhům škodlivého softwaru, které lze s velkou pravděpodobností spojit s aktivitami čínské kyberšpionážní skupiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme