BIS zaznamenala v Česku převody peněz systémem hawala
Bezpečnostní informační služba zaznamenala v Česku první pokusy o převod větších sum peněz systémem, který běžně používají muslimové a především teroristické organizace. Systém se jmenuje hawala a funguje po celém světě. Pro tajné služby je téměř nemožné do něj vstoupit a kontrolovat ho. Právě díky neprůhledné hawale bývají financovány operace islámských radikálů.
Radiožurnál má k dispozici materiály FBI a Interpolu, které hawalu podrobně popisují a považují ji za jedno z nejzávažnějších bezpečnostních rizik. Pro agenty je totiž těžké se do systému zapojit a získat podrobnější informace o jednotlivých operacích.
Mluvčí BIS Jan Šubert připustil, že se hawalové transakce odehrávají i v Česku. "My nejsme ostrov izolovaný od světa a hawalové transakce se uskutečňují i u nás. A v případě, kdy má naše služba určité podezření směrem k terorismu, tak se těmto operacím věnujeme, a to nejčastěji ve spolupráci s našimi zahraničními partnery," uvedl Šubert.
Systém hawaly je založen výhradně na důvěře jeho účastníků. Neúčtují se úroky a finanční toky nejdou dohledat. Hawaleři totiž peníze fyzicky neposílají, domluví se, danou sumu vyplatí a pak si později podobným způsobem zpětnou operací vyrovnají závazky, které vůči sobě mají.
Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy české civilní rozvědky, Karel Randák Radiožurnálu řekl, že podle odhadů tajných služeb proteče hawalovým systémem ročně kolem 80 miliard dolarů.
"Posílající složí příslušnou částku, obdrží jakýsi kód, tímto kódem se prokazuje člověk, který si v cílové destinaci peníze vyzvedává. Na základě tohoto kódu je mu částka vyplacena. Vzhledem k tomu, že je to systém, který je v podstatě nedetekovatelný, je velice obtížní jaké částky a kam jsou posílány," popisuje průběh transakce Randák.
Hawala není legálně povolena ve většině zemí světa, dokonce i v těch silně islámských, jako je Pákistán nebo Írán. Nejvýznamnějším důvodem pro tento zákaz je obava, že pokračující existencí hawaly jsou ohroženy centrální vládní regulace státních ekonomik, protože hawala je mimo dosah všech klasických nástrojů makroekonomické politiky, ale zatím i tajných služeb a policie.
Právě tyto složky po jedenáctém září 2001 volají po zesílení pravomocí, aby zabránily rozpínání terorismu. Jenže ani rozšířené pravomoci jim k proniknutí do systému hawaly příliš nepomohou.
Více informací vysílal Radiožurnál v pořadu Pod kůži, celé znění si můžete přečíst zde.