BIS dává najevo, že se nebojí žádného tlaku, chválí práci tajných služeb poslanec Bělobrádek

Prezident Miloš Zeman opět kritizoval Bezpečnostní informační službu. Ta se podle něj soustředí na honění fiktivních špionů, raději by se prý měla zaměřit na korupci. Podle předsedy sněmovní komise pro Bezpečnostní informační službu a poslance za KDU-ČSL Pavla Bělobrádka ale BIS plní to, co má, a výsledky se dostavují.

Tento článek je více než rok starý.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nicméně myslím si, že soukromý provozovatel není principiální zlo, ale že by zisk měl být přiměřený,“ říká o hazardu Pavel Bělobrádek (za KDU-ČSL)

„Nicméně myslím si, že soukromý provozovatel není principiální zlo, ale že by zisk měl být přiměřený,“ říká o hazardu Pavel Bělobrádek (za KDU-ČSL) | Foto: Michal Růžička | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Pavel Bělobrádek poukazuje na prestiž a spolupráci Bezpečnostní informační služby s jinými službami. „Je zapojena do akcí, kde často jde i o život. To je jasný důkaz, že služba funguje dobře,“ vyzdvihuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor

Jedním z nejvýznamnějších výsledků činnosti Bezpečnostní informační služby v minulém roce je pak rozbití sítě špionů, kteří měli vazbu na Rusko.

„Ve výročních zprávách už mnoho let je aktivita především čínských a ruských tajných služeb vysoká,“ říká s tím, že v České republice, která je členem Evropské unii, je mnoho politiků, kteří působí proti českým zájmům ve prospěch cizích mocností.

„Otázkou je, zda jim to lze prokázat, ale myslím si, že to je evidentní, a proto je důležité, aby mocnosti, které působí v náš neprospěch, dostaly najevo, že naše bezpečnostní složky nejenom pracují dobře, ale že se nebojí ani nějakého tlaku,“ upozorňuje.

Poukazuje také na to, že země jako Rusko a Čína myslí v řádech desítek let dopředu a permanentně a systematicky pracují na svých zájmech. 

Z toho hlediska je jejich portfolio široké, ať už jde o získávání strategických firem a technologií, nebo kupování si přízně politické scény i veřejnosti.

„Česká republika je zajímavá tím, že je uvnitř Evropské unie, a že zde máme spoustu lidí, kteří k těmto zemím mají silnou afinitu,“ dodává.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme