BIS má postupovat podle zákona, rozhodla komise o požadavku prezidenta. Koudelka podle ní neselhal

Bezpečnostní informační služba musí podle poslanců postupovat podle zákona. Kontrarozvědka tedy má prezidenta Miloše Zemana řádně informovat, ale zároveň zajistit, aby nebyly ohroženy její operace. Tak zní hlavní část usnesení poslanců z komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle jednoho z členů komise, se kterým Radiožurnál po jednání mluvil, poslanci z Hradu obdrželi také soupis údajných manažerských selhání ředitele BIS Michala Koudelky | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Komise se sešla kvůli zjištění Radiožurnálu, že prezident Zeman zadal tajné službě úkol, aby doložila, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují.

Politici a bezpečnostní experti v reakci na to upozornili, že kontrarozvědka by odpovědí mohla ohrozit své zdroje a takzvané živé operace.

Prezident Zeman žádá po šéfovi BIS jména ruských špionů i detaily živých operací. ‚Past,‘ varují experti

Číst článek

Hlavní závěr čtvrtečního jednání sněmovní komise je takový, že Bezpečnostní informační služba má postupovat podle zákona.

„Jasně jsme se k tomu vyjádřili v usnesení, že má BIS postupovat striktně podle zákona a to je myslím zcela evidentní. Odpovědět musí a musí odpovědět podle zákona,“ řekl na tiskové konferenci předseda komise Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

To, že má BIS odpovědět podle zákona, na jednu stranu znamená, že má informovat prezidenta Zemana, ale zároveň ochraňovat své zdroje a zajistit správný průběh svých operací.

Komise se kromě toho také usnesla na tom, že ředitel BIS Michal Koudelka nijak neselhal. Podle jednoho z členů komise, se kterým Radiožurnál po jednání mluvil, totiž poslanci z Hradu obdrželi také soupis údajných manažerských selhání ředitele BIS. Prezident již avizoval, že takovýto soupis připravuje.

Možná chce prezident Zeman jenom prověřit pravdivost zpráv BIS, míní právník Koudelka o žádosti

Číst článek

Na starosti ho údajně měl bývalý šéf analytik BIS Jiří Rom, kterého si Hrad najal po jeho nedávném odchodu z kontrarozvědky. Poslanci se ale shodli na tom, že ředitel tajné služby neselhal.

Kromě toho komise podle jednoho ze zákonodárců před čtvrtečním jednáním dostala z Hradu také speciální dopis, což prý nikdo z členů komise nepamatuje. Jde o dopis od zástupce ředitele Kanceláře prezidenta republiky.

Odkazuje se na právní analýzu Hradu, podle které má BIS informovat prezidenta republiky do detailů, což podle Bělobrádka může mít za následek, že se komise bude muset k tomuto tématu sejít znovu.

Vojtěch Srnka, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme