Zpravodajci budou lépe tajit skryté identity i získávat fotografie. Prezident podepsal změnu zákona

Zpravodajské služby dostanou více pravomocí, aby mohly nakládat se záznamy v informačních systémech. Prezident v pondělí změnu zákona podepsal, informoval v tiskové zprávě Pražský hrad. Novela nabude účinnosti patnáctým dnem po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Extremismus, čínská a ruská špionáž i aktivity dezinformátorů. To jsou témata, kterým se ve své výroční zprávě věnuje česká kontrarozvědka

Zpravodajské služby dostanou více pravomocí, aby mohly nakládat se záznamy v informačních systémech. Ilustrační foto | Foto: koláž iROZHLAS.cz

Předloha poskytne tajným službám možnost lépe zabezpečit skryté identity prostřednictvím záznamů v informačních systémech. Poslanci ve vládní předloze sjednotili formulace týkající se krycích dokladů v zákonech o Bezpečnostní informační službě (BIS) a Vojenském zpravodajství.

BIS varuje před čínskými špiony a vstupem ruského kapitálu do Česka

Číst článek

Zpravodajské služby budou moci také získávat a zpracovávat digitální fotografie a identifikátory lidí vedených v některých informačních systémech. Zpravodajci tak budou moci vytvořit vlastní systém hledání osob podle obličejů, aby mohli lépe využít informace od zahraničních tajných služeb.

Svolení České národní banky

Chráněné bankovní údaje budou moci zpravodajci získat po svolení soudu i bez vědomí konkrétní banky. Nyní totiž narážejí na problém v případě, kdy banka nemá prověřeného pracovníka, jenž by mohl s tajnou žádostí nakládat.

Informace budou moci služby získat podle novely tak, že o ně požádají prostřednictvím subjektu, který má sám oprávnění, tedy České národní banky.

Novela, kterou v pondělí podepsal Miloš Zeman, dále počítá s prodloužením doby platnosti povolení pro použití zpravodajské techniky z nejvýše tří na maximálně čtyři měsíce. Odposlechy tak budou zpravodajci moci používat stejně, jak stanoví trestní řád.

Předloha se týká všech tří českých zpravodajských služeb, tedy BIS, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme