Bitva o platy zdravotníků pokračuje

Zavádění 16třídní tarifní tabulky ve zdravotnických zařízeních a ústavech sociální péče provázejí problémy. Rozšíření z 12 na 16 platových tříd začne platit od Nového roku. Zařízení ale mají finanční problémy kvůli zpožďujícím se platbám od pojišťoven, a proto se některá z nich snaží v souvislosti s novými tarify ušetřit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace

operace | Foto: Armáda ČR

Zdravotnická zařízení řeší nedostatek peněz na rozšíření platových tříd různě. Buď zákon skutečně dodrží a kvalifikovanějšího zaměstnance zařadí do vyšší tarifní skupiny, ale pak musí ušetřit jinde, nebo zákon prostě obejdou. "Právě z důvodu problémů ve financování je snaha u řady zaměstnavatelů zařazovat zaměstnance do nižších platových tříd, omezovat osobní ohodnocení v rozporu s právním předpisem," upozorňuje předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

Některá zařízení se snaží na platech zaměstnanců ušetřit tak, že přeřazují původně zdravotnický personál do nezdravotnické kategorie. "Ze zdravotnických pracovníků, například sanitářů, dělají pracovníky sociální péče," vysvětluje vedoucí sociálně-právního oddělení zdravotnických odborů Ivana Břeňková. "Když toto udělají, nesmí po těch pracovnících v sociální péči požadovat jakoukoli zdravotnickou činnost, ale oni to dělají."

Zaměstnanci se už proti neoprávněnému zařazování do nižších tarifních tříd brání. Odbory jim v tom hodlají pomáhat.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme