Bitva o poplatky ve zdravotnictví pokračuje

Zdravotní výbor sněmovny se schází nad poplatky. Na lednové schůzi se levice pokusí prosadit jejich úplné zrušení. Poslanci mají na stole hned dva návrhy. Návrh z dílny poslanců KSČM ruší poplatky a zachovává ochranné limity, návrh ČSSD ruší jak poplatky, tak i limity. Podporu pro tyto návrhy lze očekávat od levice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regulační poplatky | Foto: Honza Ptáček

Naopak pravice je rozhodně nepodpoří. Postoj KDU-ČSL naznačil po jednání s premiérem Fischerem předseda strany Cyril Svoboda: "Nemají být poplatky za každou položku na receptu, ale pouze poplatek za recept. Má být pevný doplatek za lék, aby občan České republiky nekupoval dražší lék v Bruntále než v Havlíčkově Brodě."

Přehrát

00:00 / 00:00

O zrušení regulačních poplatků mluvili na Rádiu Česko poslanec za ČSSD Jaroslav Krákora, předseda zdravotního výboru poslanecké sněmovny a lidovec Ludvík Hovorka, člen výboru pro zdravotnictví.

"Jsme proto, aby léky na banální nemoci byly plně hrazeny, protože každý máme na to, abychom si zaplatili léčbu chřipky nebo angíny, je ale potřeba, aby byly peníze na vážné operace, chemoterapie a podobně. Návrh, který je na plošné zrušení poplatků nebo úplné osvobození důchodců, to podporu KDU-ČSL nemá," dodal Svoboda.

Předseda zdravotního výboru poslanecké sněmovny Jaroslav Krákora z ČSSD částečně s lidoveckým návrhem souhlasí: "My to ještě budeme diskutovat. Opticky vypadá tento návrh dobře, ale má to svá úskalí." Problém podle Krákory může být paradoxně ve zrušení doplatků na léky: "Když zrušíte doplatky na léky, tak potom poplatky v lékárně můžou být pro pacienty ještě vyšší, než byly doplatky."

Podle poslance za KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, který je také členem zdravotního výboru sněmovny by regulační poplatky měly projít zásadní revizí: "Měly by být příjmem zdravotních pojišťoven a ne zdravotnických zařízení, jak to je běžné v zemích Evropské unie."

"Plošné zrušení, tak jak ho navrhují kolegové, v současné době nepodporuji. Domnívám se, že jediný regulační poplatek, který skutečně reguluje, je poplatek za pohotovost. Taktéž poplatek za pobyt v nemocnici by měl zůstat zachován," myslí si Hovorka.

Václav Pešička, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme