Bivakování v chráněných krajinných oblastech nelze pokutovat

V chráněných krajinných oblastech je povolené bivakovat. Nikdo nemusí žádat o výjimku a nocleh ve spacáku nemohou ochranáři postihovat. To je výsledek soudního sporu plzeňského aktivisty Martina Hyťhy s českou vládou. Ta povolila v CHKO České středohoří výstavbu dálnice, odmítla ale povolit bivakování. Martin Hyťha teď dostává příslušná usnesení ze správ CHKO v celé republice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křivoklátské lesy

Křivoklátské lesy | Foto: Wikipedia, Jiří Kadlec

„Postihovat turisty nebo trampy, kteří v CHKO přespí, je poměrně absurdní, když na druhou stranu lze v chráněné krajinné oblasti stavět dálnici. Zásah do přírody se samozřejmě nedá vůbec srovnávat,“ říká Hyťha.

Když si toto Martin Hyťha uvědomil a dal dohromady s pokutami, které museli někteří jeho přátelé zaplatit za spaní pod širákem v CHKO, začal jednat. Požádal vládu o výjimku, ta však bivakování na rozdíl od dálnice nepovolila:

Přehrát

00:00 / 00:00

OD18 Smatana CHKO.mp3

„Já jsem se po poradě s právníky obrátil na soud s tím, že vláda rozhodla nezákonně. Soud to potvrdil a mimo jiné konstatoval, že vláda o tom nemohla rozhodovat.“

Horký brambor skončil na správách CHKO, které podle doporučení Ministerstva životního prostředí správní řízení ruší. Martin Hyťha žádnou výjimku nepotřebuje a může bivakovat, kde se mu zlíbí, říká vedoucí správy CHKO Křivoklátsko Petr Hůla:

„Pokud tam ten člověk nerozdělává oheň, nejsou tam nějaké dlouhodobé pobytové stopy, potom není důvod toho člověka pokutovat nebo ho vyhánět, protože bivakování jako takové zakázané není.“

Bivakování je velmi přesně specifikované. Nesmí to být táboření, nocležník tedy musí spát pouze ve spacáku bez stanu a bivak ráno bez prodlení opustit. Jenže bivakování má další omezení, připomíná Markéta Vyšínková z Ekologického právního servisu.

„Pokud dotčená osoba zůstane na místě jednu noc, nemá podložku a nepoužije žádný přístřešek, potom je to bivakování.“

Stanování | Foto: Jan Rosenauer

Tento způsob bivakování plzeňskému aktivistovi příliš nevyhovuje. Když začne pršet, rád by se přikryl alespoň celtou a opět srovnává poškození přírody mezi spacákem a výstavbou dálnic.

„Tyhle drobnosti ještě budou záležitostí praxe, jakým způsobem budou tohle zaměstnanci správ CHKO posuzovat. Podle mého názoru pokud člověk leží ve spacím pytli na zemi a má přes sebe celtu, tak nevidím žádný rozdíl v dopadu na přírodu,“ říká Hyťha.

Do dalšího sporu kvůli bivakování s celtou se Martin Hyťha ale nechystá. Je spokojený s tím, že poukázal na absurdně rozdílný přístup k ochraně přírody. Batoh má ale jako vždycky sbalený a jen co mu vyjde čas, zamíří vlakem otestovat legální nocleh v CHKO.

Celý spor Martina Hyťhy o bivakování trval skoro tři roky. V CHKO je ale nadále zakázané táboření, tedy nocleh ve stanu nebo dlouhodobý pobyt na jednom místě.

Ľubomír Smatana, Jan Piroch, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme