Blackout v Praze. Poškozený kabel způsobil rozsáhlý výpadek elektřiny

Část Prahy se v pondělí v poledne ocitla bez elektrického proudu. K výpadku došlo na jednom z kabelů, který vede do centra města z rozvodny v jižní části metropole. Problémy měly domácnosti, veřejná doprava i vlaky. Krátce po poledni se podařilo všechny dodávky elektřiny plně obnovit z jiných zdrojů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina. Ilustrační foto

Elektřina. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce způsobila asi půlhodinový výpadek technická závada na rozvodně Praha - Jih v Chodově. Proud podle něj nešel v městských částech Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 9 a Praha 10.

Došlo k odpojení tří ze čtyř základních linek, které vedou elektřinu do centra Prahy, ale i do dalších částí jako Praha Měcholupy a podobně, s tím, že čtvrtá linka byla přetížena, takže tam mohly také vznikat nějaké problémy, uvedl Holubec. Energetici se podle něj v první fázi soustředili na obnovení dodávky do postižených oblastí a zhruba ve 12:10 bylo znovu vše pod napětím. Nyní zjišťují, co se stalo, následně to budou opravovat, ale to už bez vlivu na dodávku elektřiny, dodal.

Energetický poradce J&T Banky Michal Šnobr připomněl, že v roce 2013 došlo v rozvodně na Chodově k výbuchu trafostanice a požáru, bez elektřiny se tehdy ocitla zhruba třetina hlavního města. Aktuální výpadek podle něj nelze spojovat s ničím jiným než technickou závadou, která se může stát kdykoliv a kdekoliv. Myslím si, že pokud elektřina řádově nešla půl nebo tři čtvrtě hodiny, tak to není žádný zásadní problém. Na druhou stranu se vždy při těchto výpadcích ukazuje, že ač se zdá systém energetické soustavy robustní, tak je velmi citlivý a i v případě relativně malých poruch může dojít k řetězovým reakcím, dodal.

Výpadek proudu se dotkl i povrchové dopravy v Praze. Zhruba na půl hodiny byl přerušen provoz tramvají. Mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková uvedla, že výpadek omezil provoz tramvají v Praze 2, 3, 4 a 10. Problémy nastaly v 11:30 a trvaly do 12:05. Nejdéle přetrvávaly v úseku Průběžná – Nádraží Hostivař. Na chvíli přestala mimo jiné svítit světla ve stanici metra Florenc.

transformátor napětí | Foto: ČEZ

Výpadek se dotkl i železniční dopravy v centru Prahy. „V 11:25 byl hlášen problém na Hlavním nádraží, v Praze Vršovicích a na Masarykově nádraží, kde byl částečně omezený provoz. Došlo k výpadku napájení zabezpečovacího zařízení a trakčního vedení, říká Marek Iliaš, mluvčí SŽDC. Na Hlavním nádraží navíc zavřely některé obchody, další provozovny včetně pobočky České spořitelny neposkytovaly lidem služby. Nejezdily ani pohyblivé schody. Tabule s příjezdy a odjezdy vlaků byly krátce po 12:30 v provozu.

Výpadek elektřiny například předčasně ukončil dopolední část hlavních líčení u pražského městského soudu. Přestala totiž fungovat záznamová technika.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme