Blair v Praze: Dekrety nejsou překážkou vstupu do EU

Benešovy dekrety nejsou podle britského premiéra Tonyho Blaira žádnou překážkou pro vstup Česka do Evropské unie. Po setkání s Milošem Zemanem britský premiér potvrdil neměnnost výsledků druhé světové války. Při své historicky první oficiální návštěvě v Praze Tony Blair podle očekávání také podpořil zamýšlený nákup nadzvukových stíhaček Gripen od britsko-švédského konsorcia BAe Systems/Saab pro českou armádu. Evropa, jak řekl, by měla stát na vlastních nohou i pokud jde o vyzbrojování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Zeman a T. Blair | Foto: Michal Krumphanzl

Stanovisko Velké Británie k otázce Benešových dekretů zůstává stejné. Britský premiér Blair ujistil předsedu vlády Miloše Zemana a další naše politiky, že dekrety nepředstavují žádnou překážku pro vstup České republiky do Evropské unie. Blair se v Praze přihlásil k postoji britské vlády z roku 1996, který mluví o neměnnosti výsledků druhé světové války a nezpochybnitelnosti Postupimské konference.

"Britská pozice se nezměnila - všechny otázky týkající se historie jsou citlivé. Věřím však, že politika Evropské unie by se měla zaměřit hlavně na budoucnost. Důvod, proč se hlásíme k postoji britské vlády z roku 1996, je ten, že stále věříme jeho platnosti. A nemyslím si, že tato otázka může formovat jakoukoli diskusi uvnitř EU v souvislosti s přijetím České republiky," uvedl Tony Blair.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Blair o postoji k dekretům

"Velmi si vážím toho, že premiér Blair potvrdil platnost prohlášení britské vlády z roku 1996 o neměnnosti výsledků 2. světové války a o platnosti závěrů Postupimské konference. Nicméně při našem jednání jsem vyjádřil přesvědčení, že skuteční politici se zabývají budoucností a minulost odkazují těm impotentním politikům, kteří nemají co nového do budoucnosti nabídnout," tlumočil obsah svého jednání s Blairem premiér Miloš Zeman.

O Benešových poválečných dekretech se hovořilo i při setkání Tonyho Blaira s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. Podle Klause se shodli, že otázka dekretů je už jen historií, a že není možné, aby tato historie byla měněna. "Myslím, že jeho hlavní věta je, že historie má zůstat historikům."

Britský premiér Tony Blair se během své bleskové návštěvy v Praze setkal kromě politiků také s veterány druhé světové války, kteří bojovali ve Velké Británii. Poděkoval jim za to, že po boku Britů pomáhali porazit nacistické Německo. "Bojovali nejen za svou nebo moji zemi, ale také za zájmy Evropy. Do velké míry je to právě jejich práce, že dnes máme Evropu, která žije v míru a prosperitě. A po mnoha letech těžkostí a problémů mohou být země, jako je Česká republika, uvítány v Evropské unii."

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme