Blanensko marně čeká na stavbu R43. Obce se nemohou shodnout na trase

Lipůvka patří mezi desítky obcí a měst na Blanensku, které už léta marně čekají na stavbu rychlostní silnice R43. Ta má propojit Brno se severem Jihomoravského kraje. Jenže o její trasu se vedou spory a to je také jeden z důvodů, proč stále nejsou schválené krajské zásady územního rozvoje - dokument, bez kterého se nedá stavět. Lipůvkou přitom denně projede 30 tisíc aut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamionová doprava | Foto: Tomáš Adamec

„Je to nejvíc vytížená silnice I. třídy v České republice. A mimo jiné je to silnice smrti,“ říká Jiří Antonovič, který už před lety zorganizoval petici za výstavbu R43. Podepsala ji většina obyvatel Lipůvky.

Mezitím přibývají další mrtví, zlobí se starostka Alena Kristýnová: „V naší obci byla na přechodu přejeta paní. Jsou zde smrtelné nehody směrem na Černou Horu. Vozovka je úzká a už neodpovídá kapacitě, která dnes je. Není možné zde předjet kamion a tím se tvoří kolony.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S obyvateli Lipůvky mluvila redaktorka Vlasta Gajdošíková

Trasu starostka neřeší, hlavně ať už se staví, kdekoli. „Máme blokovaná území, všude je blokace prostoru buď pro obchvat, nebo pro dálnici, když řeknu, že se to mění každé dva roky, tak myslím, že nepřeháním," tvrdí Kristýnová.

Přejít silnici s nepřetržitou šňůrou aut a kamionů je adrenalinový zážitek. Zvlášť pro toho, kdo chodí o berlích, jako pan Karel Krystýn:

„Jdu na přechod a stejně mám strach, že mne přejedou. Dům praská, děti se mi odstěhovaly. Jsem tady sám. Prodám to, protože je to nanic.“

Snad jediný, komu současný stav nevadí, je majitel zdejší vyhlášené restaurace. Potvrzuje to její účetní Lenka Komárková: „My jsme rádi, že tady jezdí auta, protože nám to přivádí návštěvníky restaurace. Ale věřím, že ostatním lidem, kteří tady bydlí, se to samozřejmě nelíbí,“ konstatuje.

V Jihomoravském kraji si lidé přejí především investice do dopravní infrastruktury

Číst článek

Záměr vybudovat R43 je přitom starý již přes 70 let. „Všechny strany to slibovaly,“ připomíná Jiří Antonovič.

Stavbu R43 v trase, kterou dlouhodobě prosazují krajští zastupitelé napříč politickým spektrem, naopak odmítají desetitisíce obyvatel Brna a obcí na jih od něj.

Vadí jim, že už teď je u nich nadlimitní hluk a prašnost, což by rychlostní silnice ještě zhoršila. Platí to i pro Ostopovice, odkud se dnes po 17. hodině bude na Radiožurnálu vysílat předvolební speciál Martina Veselovského. Videopřenos můžete sledovat na našem webu zprávy.rozhlas.cz.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme