Pfizer dodá v příštích dvou týdnech o pětinu méně vakcíny. ‚Druhé kolo to neohrozí,‘ říká Blatný

Dodávky vakcín proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech budou v následujících dvou týdnech nižší, než se původně předpokládalo. Po pátečním jednání se zástupci firem ale ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že dále by se už dodávky krátit neměly. V únoru by už firma Pfizer měla distribuovat vakcíny podle původních dohod a krátkodobé snížení kompenzovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od firmy Pfizer a BioNTech | Zdroj: Reuters

Podle ministra Blatného bude stále dost očkovací látky pro všechny zdravotníky a seniory nad 80 let, kteří mají jít příští týden na druhé kolo očkování. V první polovině února ale budou muset nemocnice a další očkovací centra nejspíš omezit podání první vakcíny novým zájemcům. Plat vakcíny a lahviček by podle šéfa resortu zdravotnictví mělo přijít asi o pětinu méně.

Blatný: Více než polovina očkovaných jsou zdravotníci, tempo vakcinace je srovnatelné s Německem

Číst článek

Další krácení nehrozí

Regulérní dodávky očkovací látky by měly firmy Pfizer a BioNTech obnovit v druhé polovině února. Podle Blatného přislíbily, že další krácení dodávek nehrozí.

Společnosti teď mění svou výrobu, aby dokázaly vyrobit větší množství vakcín. Díky tomu by na jaře mohly dodávky do Česka ještě navýšit, uvedl ministr.

Vakcínu zatím v Česku dostalo necelých 170 tisíc lidí, což je zhruba 1,7 procenta české populace. Podle Blatného je to srovnatelné číslo třeba se sousedním Německem. Víc než polovinu těch, kteří už vakcínu dostali, tvoří zdravotníci, a zhruba pětinu pak obyvatelé lůžkových sociálních zařízení. Očkovaní senioři tvoří z této skupiny 13 procent.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme