Blatný odvolal náměstkyni Šteflovou. Nechala se ve Státním zdravotním úřadu naočkovat přednostně

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal svou politickou náměstkyni Alenu Šteflovou. Uvedl to web Seznam Zprávy. Blatný to následně potvrdil Radiožurnálu. Šteflová se nechala i s manželem přednostně očkovat ve Státním zdravotním ústavu. Kvůli postupu při očkování v ústavu skončil minulý týden i jeho ředitel Pavel Březovský.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Blatného (ANO) měl Státní zdravotní úřad zřídit očkovací centrum pro prioritní skupiny jako ostatní zdravotnická zařízení, vakcínu však dal i svým zaměstnancům a jejich příbuzným | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Odborný ústav se zhruba 450 zaměstnanci dostal koncem loňského roku 975 dávek vakcíny proti covidu-19 a pokyn, aby očkoval co nejrychleji.

Vakcínu tak podle Seznam Zpráv dostali i zaměstnanci a jejich příbuzní. Podle ministra ale měl Státní zdravotní úřad zřídit očkovací centrum pro prioritní skupiny jako ostatní zdravotnická zařízení, která vakcínu dostala.

Babišův kabinet zaostává v očkování proti koronaviru. Svůj strategický plán plní zatím jen na 20 procent

Číst článek

„Vzhledem ke svým častým rizikovým pracovním kontaktům jsem i s manželem využila možnosti nechat se naočkovat zbytkovou vakcínou,“ uvedla Šteflová na dotaz Seznam Zpráv. V posledních dnech byla po pozitivním testu na covid-19 v izolaci.

„Myslím si, že platná opatření máme dodržovat všichni. Tím spíše, je-li někdo veřejně činný,“ okomentoval odvolání Šteflové ministr Blatný pro Radiožurnál. „Věříme, že to bude bráno jako příklad pro všechny. Je třeba postupovat tak, aby vakcinace pro seniory a zdravotníky byla prioritní.“

I přesto ale Šteflová druhou dávku očkování podle Blatného dostane. „Ve chvíli, kdy člověk první dávku dostal, tak by měl dostat i druhou. Jinak bychom tu vakcínu vyhodili a ten člověk by stejně v budoucnu naočkován byl,“ řekl ministr.

Šteflová přišla na ministerstvo zdravotnictví v prosinci 2017 jako takzvaně politická náměstkyně ministra Adama Vojtěcha (za ANO). Předtím pracovala jako šéfka české kanceláře Světové zdravotnické organizace WHO, ale na ministerstvu už působila i dříve.

Výměna náměstků

Ministr zdravotnictví má dva politické náměstky, také ten druhý se už od příchodu nového ministra Blatného obměnil.

V září po odchodu Vojtěcha odešel z ministerstva také jím jmenovaný politický náměstek Filip Vrubel. Následující ministr Roman Prymula (za ANO) jmenoval svým politickým náměstkem bývalého prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudobu.

Prymula: Plošné nošení roušek může skončit o prázdninách. Opatření se do jara výrazně nerozvolní

Číst článek

Ten ve funkci zůstal jen šest dní po nástupu nového ministra. Blatný při příchodu do funkce uvedl, že si chce přivést svého politického náměstka.

V polovině listopadu oznámil, že se funkce ujme Vladimír Černý, předseda České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, který na ministerstvu řídí kapacity intenzivní péče v nemocnicích.

Náměstkyní ministra je také hlavní hygienička Jarmila Rážová, která do funkce nastoupila také během epidemie covidu-19 letos v červnu. Post zastávala jako pověřená už od března, kdy ministr odvolal Evu Gottvaldovou.

Od října 2018 vede sekci pro ekonomiku a zdravotní pojištění náměstkyně Helena Rögnerová. Nejdéle působícím náměstkem je Radek Policar, který má od roku 2016 na starosti legislativu a právo.

efa, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme