Vojtěch a Prymula požadovali polovinu vakcín z možného počtu. Pfizer doobjednával Blatný

Z exministrů zdravotnictví Adam Vojtěch objednal vakcín proti covidu od firmy AstraZeneca necelou polovinu možného množství, Roman Prymula podobně postupoval u očkovacích látek od společností Pfizer a Johnson & Johnson. Jan Blatný (všichni za ANO) zvýšil na maximum objednávky od Pfizeru, Česko za něj objednalo necelou polovinu přídělu vakcín od Moderny. Vyplývá to z dokumentů ministerstva, jejichž obsah ve čtvrtek zveřejnil server SeznamZprávy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalí ministři zdravotnictví (zleva) Roman Prymula, Adam Vojtěch a Jan Blatný (všichni za ANO) | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Dodávky s výrobci vakcín dojednává Evropská komise, každá členská země Evropské unie má podle počtu obyvatel nárok na určité množství. Státy se samy rozhodují, kolik z daného počtu chtějí. Evropská unie ani české úřady informace o jednotlivých objednávkách neposkytují, podle serveru nicméně ministerstvo zdravotnictví získaná data potvrdilo.

Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální, řekl Babiš o misi vicepremiéra v Moskvě

Číst článek

Vakcín od AstraZeneyy objednal Vojtěch 43 procent z možného. Z kvóty 6,95 milionu dávek objednal tři miliony. „U AstraZeneyy jsme chtěli omezit riziko, že budeme závislí pouze na jednom typu vakcíny. Proto jsme jich objednali méně,“ uvedl Vojtěch pro Seznam Zprávy.

Prymula dal u vakcín od Pfizeru pokyn objednat dva miliony dávek z tehdejší kvóty 4,6 milionu, řekla ředitelka mezinárodního odboru ministerstva Kateřina Baťhová.

„Měl jsem pochybnosti o bezpečnosti Pfizer vakcín,“ uvedl k tomu Prymula. Víc to neupřesnil. Státní ústav pro kontrolu léčiv přitom informace o možné nebezpečnosti vakcíny od Pfizeru nezaznamenal, řekla jeho ředitelka Irena Storová.

Vakcín Johnson & Johnson objednalo ministerstvo zdravotnictví za Prymuly přes svůj mezinárodní odbor dva miliony dávek z možného 4,79 milionu, vyplývá z dokumentů. Prymula byl také u vyjednávání s výrobcem Novavax, od něhož Česká republika plánuje vzít maximální možné množství 2,4 milionu vakcín.

Zvyšení počtu dávek Pfizeru

„O tom maximálním možném množství jednali s Novavaxem Roman Prymula s premiérem (Andrejem) Babišem (ANO). Novavax loni sliboval, že když tu budou vakcíny vyrábět, budou moci dodávat miliony, a to i nad rámec smlouvy s Evropskou komisí,“ uvedla Baťhová. Smlouva mezi Evropskou unií a Novavaxem ale stále není podepsána.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme