Prezident chce do Česka mermomocí dostat Sputnik V, proto musel Blatný odejít, soudí komentátor Honzejk

Na ministerstvu zdravotnictví skončil Jan Blatný (za ANO). Prezident Miloš Zeman ho obvinil z odpovědnosti za oběti pandemie, protože Blatný nechtěl povolit očkování ruskou vakcínou Sputnik V do doby, než získá potřebnou certifikaci. „Chtěl bych říct, že je to neuvěřitelné. Ale to by autorem výroků nesměl být prezident Zeman. Je to v logice jeho posledního vystupování, kdy dělá všechno možné, aby vyšel vstříc ruským zájmům,“ reaguje Petr Honzejk.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michal Růžička | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Jan Blatný skončil na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO), novým ministrem jmenoval Miloš Zeman obratem ředitele vinohradské fakultní nemocnice Petra Arenbergera (za ANO).

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Honzejk: Zeman chce do České republiky mocí mermo dostat Sputnik V.

Babiš ve středu exministra Blatného zhodnotil jako pracovitého šéfa resortu. Uvedl ale, že se rozcházeli v některých názorech na fungování ministerstva zdravotnictví.

Přestože Blatný na středeční tiskové konferenci prohlásil, že opouští svůj post s čistým svědomím, prezident Zeman ho – v promluvě k Arenbergerovi – obvinil ze zodpovědnosti za zmařené lidské životy. Hlavní pochybení vidí prezident v Blatného rezolutním postoji k očkování ruskou vakcínou Sputnik V.

„Každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají,“ řekl při jmenování nového ministra Zeman.

Blatného pět měsíců v čele zdravotnictví: nefunkční PES, odpor proti Sputniku i personální problémy

Číst článek

Podle komentátora Hospodářských novin Honzejka jsou zájmy prezidenta „z nějakých důvodů naprosto totožné se zájmy Vladimira Putina“.

Právě to stojí i za vyhazovem Blatného, domnívá se komentátor a připomíná také spor o připuštění ruského Rosatomu do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, ve kterém prezident podporuje ruskou účast v tendru.

„Prezident chce mocí mermo dostat ruskou vakcínu Sputnik V do Česka a Jan Blatný to odmítal. Proto musel odejít a nahradil ho Petr Arenberger, který je k používání ruské vakcíny neeufemisticky řečeno nakloněn,“ shrnuje Honzejk a směrem k odcházejícímu ministrovi říká:

„Myslím, že těch pět měsíců v čele ministerstva nebude něco, na co bude Jan Blatný vzpomínat extra dobře. Už jen z toho důvodu, že když nastupoval na konci října do funkce, Česko nemělo ještě ani pět tisíc obětí koronaviru, teď jich máme už skoro třicet tisíc.“

Babiš a Zeman

Premiér Babiš je ze strany prezidenta vystaven velkému tlaku a dobře ví, že si hlavu státu nemůže rozhněvat, soudí Honzejk:

„Po říjnových volbách to bude Miloš Zeman, kdo bude jmenovat nového předsedu vlády, a předběžně Andreji Babišovi slíbil, že pokud to volební výsledky jen trochu umožní, tak ho podrží a znovu jmenuje jeho. To ale samozřejmě není zadarmo.“

Sám Babiš i Arenberger na tiskové konferenci po uvedení nového ministra do funkce prohlásili, že používání ruské vakcíny je podmíněno schválením Evropskou lékovou agenturou. Stát by se o neschválené vakcíny mohl zajímat pouze v rámci klinického zkoušení, říká nováček ve vládě.

Lucie Vopálenská, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme