Zeman věděl o odvolání Blatného o dva dny dříve než ministr. Uvedl také, že se zařadil mezi vozíčkáře

Prezident Miloš Zeman věděl o chystaném odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dříve, než se informace objevila v médiích. V rozhovoru pro server Blesk.cz v neděli uvedl, že se o chystaném kroku dozvěděl patrně v neděli, zdroj informace neprozradil. Blatný se o svém odvolání dověděl v úterý večer od premiéra Andreje Babiše (ANO), předtím o tom média celý den spekulovala.

Praha/Lány (Aktualizováno: 13:14 11. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Na dotaz, zda ho o plánovaném odvolání informoval premiér, Zeman odpověděl, že to považuje za důvěrnou informaci. „Myslím, že by ho odvolal i bez mého přičinění,“ řekl k Babišovi pro Blesk. Blatného ve funkci nahradil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

‚Člověk, který prospěl České republice.‘ Prezident Zeman udělí Kellnerovi in memoriam Řád bílého lva

Číst článek

Dále Zeman v této souvislosti uvedl, že jeho vztahy s Babišem se „dále zlepšují“. Odmítl to, že „vyhrožoval“ tím, že pokud premiér Blatného neodvolá, nepověří Babiše po volbách sestavením vlády.

Zeman už zhruba před měsícem řekl, že by Blatný měl odejít z funkce kvůli názoru na ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Odmítáním látky podle něj nese odpovědnost za úmrtí lidí v Česku.

Blatný trval na tom, že ruská očkovací látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské léková agentura (EMA). Zeman k tomu v neděli řekl, že Evropská léková agentura je „bohužel velmi pomalá“.

Přesun na vozík

„Rozhodl jsem se přesunout se na vozík, protože na tom nevidím nic špatného. A už teď se vozíkem občas pohybuji v Lánech a na Hradě a je to strašně pohodlné,“ informoval prezident Zeman.

‚Tragické finále‘ Jana Blatného. S Erikem Taberym o dni, který otřásl českou politickou scénou

Číst článek

Zeman už několik let trpí neuropatií dolních končetin. „Stav mých nohou není uspokojivý. Přiznat se k tomu, že budu na vozíku, není nic difamujícího, je to velmi pohodlné,“ doplnil.

„Nesouviselo to s mým egem, ale s mýma nohama,“ odpověděl Zeman na dotaz, proč o přesunu na vozík neinformoval dříve. „Spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedlat na vozík. Když ne, proč se trápit s chůzí, proč se nechat vláčet jinak skvělou ochrankou?“ popsal svoje úvahy.

Hlava státu se plánuje na vozíku pohybovat i na veřejnosti. „Bude-li výročí 28. října, přijedu do Vladislavského sálu na vozíku. A když zdravím různé potentáty v začátku úvodního projevu, tak pozdravím i vozíčkáře, mezi něž se tímto zařadím,“ dodal.

Volební zákon podpoří

Prezident Zeman nebude vetovat novelu volebního zákona a po schválení Parlamentem ji podepíše. Prezident nesouhlasí s korespondenční volbou, jejíž vložení do zákona zvažuje Senát. Zeman to považuje za hloupost, zároveň ale naznačil, že by takovou změnu neblokoval.

Poslanci schválili způsob počítání voleb. ANO by podle něj mělo o devět křesel méně, Topolánek většinu

Číst článek

Zeman řekl, že byl vždy zastánce 14 volebních krajů. Jeden volební obvod má podle něj nevýhodu, protože ztěžuje možnost vyniknout krajským politikům jako lídrům kandidátek. Přepočet hlasů voličů na mandáty označil za věčnou diskusi.

Novela volebního zákona musí být přijata kvůli verdiktu Ústavního soudu, který před dvěma měsíci zrušil dosavadní způsob přidělování mandátů jako nespravedlivý pro malé strany a zvýhodňující velké. Bez náhrady tohoto přepočtu hlasů na mandáty nebude možné plně realizovat sněmovní volby, které se budou konat 8. a 9. října.

Sněmovna minulý týden schválila nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, který opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale mírněji než dosud. Mandáty se budou přidělovat automaticky bez možnosti povolebního zásahu stran.

Volebním koalicím bude stačit pro vstup do dolní komory méně hlasů než v minulosti. Změny nyní posoudí Senát. Sněmovna s ním úpravy předem projednávala.

Volební kalkulačka. Spočítejte si, komu by nejvíce pomohly nové varianty sčítání hlasů

Číst článek

Prezident řekl, že až dostane volební zákon na stůl, podepíše ho. Odmítl, že by použil veto. Senát se podle Zemana bude pokoušet prosadit do volebního zákona korespondenční volbu.

Prezident zopakoval, že on ji odmítá, nebyla podle něj příliš úspěšná ve Spojených státech nebo v Rakousku. „Ale dobře, když tam Senát pro zahraniční Čechy propasíruje korespondenční volbu, tak co se dá dělat, je to hloupost, ale hloupostí se v politice děje dost,“ řekl.

Prezident opět kritizoval předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského za verdikt soudu ohledně volebního zákona. Řekl, že judikatura Evropského soudu pro lidská práva „v kauze Bulharsko“ konstatuje, že zásah do volebního zákona v situaci, kdy už probíhá volební kampaň, je protiprávní.

Stejně se podle Zemana vyjádřila i tzv. Benátská komise Rady Evropy. „Z toho mi vyplývá, že Pavel Rychetský postupoval protiprávně proti judikatuře evropského soudu pro lidská práva, kterou by měl respektovat,“ řekl Zeman.

ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme