Prezident bude zase udělovat milosti. Pavel převezme pravomoci od ministerstva spravedlnosti v lednu

Nejpozději od 1. ledna bude o žádostech o milost rozhodovat prezident Petr Pavel. Hrad se na tom dohodl s ministerstvem spravedlnosti. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Rozhodnutí hlavy státu vítá, připomněl, že udělení milosti je pravomoc, kterou má prezident danou ústavou. Ministerstvo podle Blažka jedná s hradní kancléřkou Janou Vohralíkovou, aby se převedení stihlo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Blažek v Poslanecké sněmovně

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan prezident chce rozhodovat sám o těch věcech, od prvního ledna příštího roku nejpozději,“ řekl Blažek. Na dotaz moderátora Blažek vyloučil, že by se na leden příštího roku zároveň chystala amnestie.

Bývalý prezident Miloš Zeman agendu udělování milostí předpisem v roce 2013 převedl na ministerstvo spravedlnosti. „Když ten předpis nebude existovat a bude rozhodovat Pražský hrad o milostech, nebo respektive pan prezident, tak to je nejčistší, nejlepší řešení,“ doplnil ministr.

Pavel chce od Blažka převzít správu žádostí o milost. Zvažovat by u nich mohl i sociální důvody

Číst článek

Z ministerstva přejdou na Hrad také tabulková místa pracovníků, kteří mají agendu na starosti. Zda na Hrad přejdou i konkrétní pracovníci, je podle Blažka na prezidentovi. Ministr se ale domnívá, že si hlava státu vybere své lidi, protože bude potřebovat pracovníky „se širším záběrem“.

Prezident Pavel už dříve řekl, že chystá rovněž revizi kritérií pro udělování milostí, posuzovat by se mohly například i sociální důvody. Za prezidenta Zemana mohlo ministerstvo Hradu předložit žádosti o milost jen pro odsouzené trpící závažnou chorobou nebo nevyléčitelným onemocněním bezprostředně ohrožujícím život.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme