Blažek se obává odstranění Bradáčové. Je to mimořádně závažné, říká

Vypadalo to na úspěšné partnerství – razantní vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a protikorupční policie, která rozkrývá velké kauzy. Jenže teď Lenka Bradáčová přišla s tím, že na ni protikorupční policie a její šéf Tomáš Martinec připravili kompromitující materiály. Do sporu se vložil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek a napsal dopis policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi. V něm se Lenky Bradáčové jednoznačně zastal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Blažek (ODS)

Pavel Blažek (ODS) | Foto: Filip Jandourek

Jaké jste měl důvody k tomu, že jste se paní Bradáčové zastal?

Protože si myslím, že to je správné. Pokud dochází k tomu, že se jakýkoli státní zástupce, a v tomto případě dokonce vrchní státní zástupce, musí obrátit na policejního prezidenta, aby se řešily věci, které se mají řešit v běžných řízeních, tak to je něco, co se nemá dít.

Za další, pokud dochází k jakýmsi pokusům o skandalizaci někoho, koho jsem jmenoval, to znamená, že za něho nesu odpovědnost, je potřeba tu soustavu chránit. A já mám obavu, že v této souvislosti došlo jednak k nerespektování toho, co státní zástupce ukládá policejním orgánům, a jednak mám prostě obavu, že dochází k metodám, které mají státní zástupce odstranit.

Vy tedy věříte tomu, že protikorupční policie sbírala na Lenku Bradáčovou kompromitující materiály…

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se ve večerních Ozvěnách dne na Radiožurnálu vyjádřil ke sporu Bradáčové s protikorupční policií

Ona to není otázka víry, nevíry. Otázka je v tom, že co jsem poznal doktorku Bradáčovou, tak ji nemám důvod nevěřit. Já jsem s ní probral určité aspekty toho případu, znepokojilo mě to a napsal jsem dopis policejnímu prezidentovi proto, aby tu věc bral jako mimořádně závažnou. Bohužel se ten dopis dostal do médií.

A vůbec to není tak, že bych chtěl zasahovat do činnosti policie, prostě jen zdůrazňuji, že to, co se děje, je závažné. Dokonce bych řek, že co jsem ve funkci, tak je to asi nejzávažnější fakt, se kterým jsem se tady setkal.

Máte nějaké vysvětlení, z jakých důvodů to protikorupční policie může dělat?

Policie musí vždy podléhat dozoru jiných orgánů, protože je to ozbrojená a velmi silná složka státu. Je samozřejmé, že ne každému se nějaký dozor vždy líbí. A pokud mám jako ministr spravedlnosti jen trošku pocit, že ten dozor není respektován, tak to chápu jako velmi nebezpečný jev. To znamená, že je potřeba, aby se mu věnovala zvýšená pozornost.

Tím vůbec nehodnotím práci toho útvaru, pokud jde o vyšetřování trestných činů, protože tam se mnoho věcí zlepšilo. To vůbec není můj úkol, moje nějaká ambice. Ale to, že musí respektovat pokyny státních zástupců a soudů, je prostě otázka právního státu a demokracie. Tam nemůže být ani jedna jediná výjimka.

A vy máte dojem, že tomu tak není? Že policejní orgány bezpodmínečně nepodléhají dohledu státních zastupitelství?

Jestliže vrchní státní zástupce musí policejnímu prezidentovi psát, že se něco děje, tak už to samo o sobě je nenormální a vůbec to tak nemá být. Mimochodem pachatelé trestní činnosti se musejí smát, protože tuší, že soustava orgánů činných v trestním řízení asi nefunguje úplně tak, jak by měla. O to mi jde.

Ministr Blažek podpořil Bradáčovou ve sporu s protikorupční policií

Číst článek

V dopise policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi jste přirovnal postup policie k praktikám z let 1945 až 1948, kdy „orgány vnitra sváděly boje s orgány spravedlnosti“. Máte pocit, že jsou teď oba resorty takříkajíc na nože?

Ne, to ne. Já jsem neřekl, že to tak je. Já jenom říkám, že si nepřeju, aby tomu tak bylo. Pan policejní prezident jistě také ne. Podoba tam ale určitá je. Tehdy docházelo k tomu, že policie něco vyšetřovala, občas unikaly nějaké informace, které se asi ne náhodně dostávaly ven, a státní zastupitelství asi nebylo úplně respektováno tak, jak by mělo.

Ztotožňujete se s názorem Lenky Bradáčové, že protikorupční policie postupuje při vyšetřování některých kauz laxně? Jako třeba při rozkrývání vlastnických vztahů v solárním byznysu?

To nemohu hodnotit, protože o tom skutečně nic nevím. Doktorku Bradáčovou ale beru jako profesionálku a jako ministr spravedlnosti nemohu nechat jakéhokoli státního zástupce osamoceného při napravování nějakých nepořádků. To je přece základní princip.

Pavel Polák, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme