Na továrnu na Borských Polích v Plzni spadl vrtulník, čtyři lidé zemřeli

Na tovární halu firmy na Borských Polích v Plzni ve středu spadl malý vrtulník. Mluvčí záchranné služby Martin Brejcha potvrdil, že na místě zemřeli tři muži a jedna žena. Podle policejní mluvčí Dany Ladmanové to byli členové posádky vrtulníku. V areálu firmy se nikdo nezranil, celý objekt byl prázdný. Vyprošťování vraku by mělo podle hasičů začít až ve čtvrtek ráno.

Aktualizováno Plzeň (Aktualizováno: 23:10 5. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda se stala krátce po 17. hodině. Záchranáři kvůli neštěstí vyhlásili hromadné postižení osob. Na místo vyslali všechny dostupné posádky, přiletěl i vrtulník leteckých záchranářů.

Na leteckém dni u Prachatic spadlo letadlo. Pilot na následky zranění zemřel

Číst článek

„Bohužel dvě osoby utrpěly zranění neslučitelná se životem a na místě zemřely. O život dalších dvou členů posádky ještě záchranáři bojovali. I přes veškerou snahu záchranářských týmů ale nedošlo k obnovení životních funkcí a lékařka musela i v tomto případě konstatovat smrt,“ řekl Brejcha.

Vrtulník zůstal zavěšen na konstrukci haly a částečně do ni propadl. Původní informace hovořily o tom, že vrtulník spadl na objekt žárové zinkovny Mea, zástupce firmy ale potvrdila, že to byla sousední hala jiné firmy.

„Vzhledem k tomu, že únik paliva z vrtulníku byl velmi malý, není zde ohrožení, že by mohlo dojít k požáru,“ řekl mluvčí plzeňských hasičů Petr Poncar Radiožurnálu.

„Již nijak zasahovat nebudeme, pracuje zde koroner a statik prohlíží budovu. Na místo míří i Úřad pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod,“ dodal.

K vyproštění vraku ale ještě nedošlo. „Čekáme na vyjádření odborníků. S největší pravděpodobností ale budeme vyprošťovat vrtulník až ve čtvrtek ráno. Činnost zabere většinu dopoledne – možná i odpoledne. Záleží, jak to bude náročné,“ uzavřel.

Pilot nezvládl manévr

Podle Vítězslava Sladkého ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje se zřítil soukromý vrtulník Robinson R 44.

Mechanik v americkém Seattlu ukradl letadlo. Krátce po startu havaroval

Číst článek

„Dle svědků vrtulník letěl nad terénem, nezvládl manévr, přetočil se na bok a následně spadl,“ uvedl.

Policejní mluvčí večer doplnila, že tři oběti nejsou české národnosti. „Dosud jsme zjistili totožnost jednoho muže české národnosti a nyní ještě zjišťujeme totožnost tří cizinců. Prověřujeme i další okolnosti a jsou vyslýcháni svědci a přítomné osoby,“ vysvětlila Ladmanová.

Vrtulník stejného typu Robinson R 44 Raven se v kraji zřítil v srpnu 2016 u Plas. Zemřeli v něm dva muži. Pilot nacvičoval s instruktorem přistání při selhání motoru, takzvanou autorotaci. Podle závěrečné zprávy zavinila nehodu série chyb pilota při nácviku autorotace.

hor, pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme