Soud poslal Dalíkovi výzvu k nástupu do vězení. Za pandury si má lobbista odsedět 5 let

Městský soud v Praze poslal Marku Dalíkovi výzvu k nástupu trestu. Lobbista má ve vězení strávit 5 let. Informaci potvrdila Radiožurnálu mluvčí soudu Markéta Puci. Zatím není jasné, kdy musí do vězení nastoupit.

Praha (Aktualizováno: 11:10 16. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík u soudu (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek

Mluvčí pražského soudu nechtěla sdělovat podrobnosti. „Mohu potvrdit, že Městský soud v Praze zaslal panu odsouzenému Dalíkovi výzvu k nástupu do výkonu trestu. Tato výzva odešla od soudu poštou, a proto počkáme na další komentář, až budeme mít potvrzení o tom, že si pan odsouzený tuto výzvu převzal,“ řekla Puci Radiožurnálu.

Marek Dalík jde do vězení za podvod při jednáních o nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu. Navíc musí zaplatit čtyři miliony korun.

Pražský vrchní soud trest pro lobbistu o rok zpřísnil koncem srpna. Státní zástupce Jan Kořán přitom pro lobbistu navrhoval sedm let vězení a peněžitý trest 21,9 milionu korun.

Soud zpřísnil Dalíkovi trest. Za pandury si odsedí 5 let a zaplatí 4 miliony

Číst článek

Půl miliardy

Dalík si podle trestního spisu řekl v listopadu 2007 na neformální schůzce v pražské restauraci o peníze za to, že Česko bude pokračovat v nákupu pandurů. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, podle obžaloby požadoval půl miliardy korun. Předstíral, že má vliv na zakázku a také blízký vztah k představitelům české vlády, takže může ovlivnit jejich rozhodování.

Pražský městský soud Dalíka původně potrestal za pomoc nespecifikovanému členu vlády k přijetí úplatku, odvolací vrchní soud však skutek překvalifikoval. Lobbista podle soudců podváděl, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze. To, že by si na schůzku šel pro úplatek určený pro někoho z vlády, se neprokázalo.

Odvolací senát Dalíkovi o rok zmírnil původní pětileté odnětí svobody. Následně Dalík nastoupil do vězení, z něhož byl po sedmi měsících propuštěn za základě rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten nařídil, aby se podřízený soud znovu zabýval právním hodnocením případu.

Veronika Hlaváčová, Kateřina Součková, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme