Blinken se příští týden v Praze setká s Lipavským, jednat budou o obraně i energetické spolupráci

Americký ministr zahraničí Antony Blinken příští týden navštíví Českou republiku, kde se zúčastní jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Také bude v Praze se svým českým protějškem Janem Lipavským a dalšími českými činiteli mluvit o podpoře Ukrajiny či o posílení energetické spolupráce. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo zahraničí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antony Blinken

Antony Blinken | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Neformální setkání ministrů Severoatlantické aliance je v Praze na programu ve čtvrtek a v pátek. Blinken bude v Evropě od úterka, přičemž nejdříve má v plánu návštěvu Moldavska. Kdy přesně přicestuje do Česka, nebylo z oznámení americké diplomacie jasné.

Blinkenův náměstek James O'Brien podle agentury Reuters sdělil novinářům, že na ministerské radě budou pokračovat přípravy na summit NATO, který se v červenci uskuteční ve Washingtonu. Dodal, že USA neočekávají, že by spojenci na summitu přizvali Ukrajinu do aliance, očekávat ovšem lze nové projevy podpory zemi bránící se třetím rokem ruské agresi.

S českými představiteli chce Blinken kromě pomoci Ukrajině mluvit také o „společné obranné modernizaci a prohlubování energetických vazeb“, píše se v prohlášení americké vlády. Žádné další podrobnosti o obsahu jednání v Praze Washington neuvedl.

V Moldavsku plánuje šéf americké diplomacie jednat s tamními představiteli o přidružování země k Evropské unii a o energetické bezpečnosti. Setkat se má mimo jiné s moldavskou prezidentskou Maiou Sanduovou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme