Blíže k historii. Archiv bezpečnostních složek představil nový web a 2,5 milionu dokumentů StB

Archiv bezpečnostních složek spustil nový web. Ten sleduje období od roku 1969 až do 15. února 1990, tedy až do zrušení Státní bezpečnosti. Badatelé a studenti na internetových stránkách najdou přehled, jak fungovalo komunistické ministerstvo vnitra nebo StB.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vilém Hejl zachyceny objektivem Státní bezpečnosti.

Vilém Hejl zachyceny objektivem Státní bezpečnosti. | Foto: Ústav pro studium totalitních režimů

Uživatelé na webových stránkách www.mvu.ebadatelna.cz najdou podrobné informace o tom, co přesně měly na starosti hlavní útvary ministerstva, a to den po dni. Součástí je i přehled klíčových postav StB. Můžou tak zjistit, kdo přesně zastával tu nebo onu funkci, kdo ho střídal, co bylo jejich úkolem a o čem za svého působení rozhodovali.

Na webu jsou také fotografie hlavních postav minulého režimu. Badatelé si tak snadno spojí tvář se jménem člověka, který třeba nařídil něčí sledování. 

Nové webové stránky Archivu státní bezpečnosti. | Zdroj: mvu.ebadatelna.cz

Archiv rozšiřuje také takzvanou eBadatelnu, kterou spustil zhruba před rokem. „Přibudou takzvané svazky kontrarozvědného rozpracování, respektive část fondu. Jedná se přibližně o 22 tisíc svazků, které Státní bezpečnost vedla převážně na odpůrce režimu," vysvětluje Petr Zeman, zástupce ředitelky Archivu bezpečnostních složek.

Uživatelé ve svazcích najdou třeba to, co tajná policie shromažďovala o Františku Kriegelovi, Ivanu Medkovi, Jiřím Suchém, Martě Kubišové a dalších. K dřívějšímu půl milionu skenů v eBadatelně přibude dalších dva a půl milionu.

Kdo si je chce prohlédnout, musí se zaregistrovat, vyplnit badatelský list a zvolit si heslo. Než ale badatelé začnou materiály studovat z pohodlí domova, musí kamennou badatelnu jednou navštívit kvůli ověření totožnosti. To proto, že archiválie jsou plné osobních údajů, nejde je proto jen tak zveřejnit.

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme