Blížejov vyplavila voda z okolních polí. Výstraha meteorologů před povodněmi platí až do odpoledne

Blížejovem na Domažlicku se prohnala blesková povodeň, po silných deštích obec vyplavila voda z okolních polí. Hasiči v Plzeňském kraji vyjížděli přes noc k desítkám událostí a výstraha před povodněmi v částech tohoto kraje platí až do středečního odpoledne. „V povodí Radbuzy lze očekávat překročení druhého povodňového stupně a není vyloučeno krátkodobé dosažení třetího stupně povodňové aktivity,“ řekl Radiožurnálu meteorolog Štefan Handžák.

Blížejov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na odklízení následků velké vody pracuje zhruba 20 lidí

Podle nezávislého starosty Blížejova Jiřího Červenky hasiči vodu rychle odčerpali. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Voda a bahno z přívalového deště v Blížejově na Domažlicku, který výrazně zvedl hladinu Lazeckého potoka, vnikla do čtyř domů a dalších dvorů při silnici. Žádní lidé nemuseli být evakuováni, pouze jedna rodina se přestěhovala z přízemí do prvního patra, než se spodní podlaží vysuší a vyklidí.

Zničené je hřiště s umělou trávou, které bude muset obec rekonstruovat. Škody na soukromém a obecním majetku půjdou do milionů korun, řekl starosta Blížejova Jiří Červenka.

„Už prší jen trochu. Teď to musíme všechno uklidit. Zřídili jsme obecní povodňovou komisi,“ uvedl. Na odklízení následků velké vody pracuje zhruba 20 lidí – dobrovolných hasičů, pracovníků obce, zejména technických služeb a místních dobrovolníků.

Jihozápad Česka zasáhnou silné bouřky. Hrozí přívalový déšť a menší kroupy

Číst článek

Proud dále strhl opěrnou zeď za seniorským domem a zničil bazén, poškodil zahradu a cesty u rodinného domu. „Voda se dostala i do bytu, kde pomáháme s úklidem, a do sousedního domu,“ řekl starosta. Více vystoupala hladina potoka u železničního přejezdu.

„Tam bydlí starší lidé, jimž jsme doporučili, aby šli do patra a dole to budeme uklízet,“ řekl Červenka. 

Podle Červenky hasiči vodu rychle odčerpali. Na silnicích příval vody podle Červenky vytrhal poklopy kanalizací. „Té vody bylo 40 až 50 centimetrů. Voda tu zatím stojí, čekáme, až to opadne, abychom viděli, jaké jsou další škody,“ popsal pro Radiožurnál.

„Mezi nejvíce postiženými obcemi na Domažlicku byl Blížejov a Horšovský Týn. Celkově v okresu Domažlice došlo k více než třem desítkám událostí, které jsou spojené s čerpáním vody ze zatopených sklepů, stékáním vody z polí a ohrožování dalších domů a domácností,“ řekl velící důstojník domažlických hasičů David Dopirák.

Až do odpoledne platí v částech plzeňského kraje výstraha před povodněmi. Před šestou hodinu ranní překročila řeka Radbuza ve Staňkově první povodňový stupeň. Zvedat by se mohly i hladiny Mže a Úhlavy, a to až do Plzně.

Situaci pro Radiožurnál popsal meteorolog Štefan Handžák. „Čekáme stále, že při těch srážkách, které tam spadly, můžeme v západní části Šumavy a Českého lesa v povodí Radbuzy očekávat překročení druhého stupně povodňové aktivity a není vyloučeno krátkodobé dosažení třetího stupně.“ 

bek, en, Klára Malinovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme