Blíží se chřipková epidemie, některé nemocnice omezují návštěvy

Nemocných s infekcí horních cest dýchacích stále přibývá. Podle Státního zdravotního ústavu teď na 100 tisíc lidí připadá na sedmnáct set třicet nemocných. Epidemie začíná u dvou tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teploměr, chřipka

Teploměr, chřipka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nejvíc chřipky je teď v Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Třeba na Pardubicku už je skoro epidemie - osmnáct set nemocných na sto tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve kterých regionech je situace nejhorší, zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

Některé nemocnice proto zakazují návštěvy. Omezili je například v Litomyšli. Ředitel Libor Vylíčil ale říká, že konečné rozhodnutí nechávají na primářích jednotlivých oddělení.

„Zatím neomezujeme centrálně, dali jsme všem primářům možnost, ať si upraví návštěvní systém tak, aby vyhovoval jak pacientům, tak oddělení a aby se nerozšiřovala chřipka po nemocnici,“ řekl Vylíčil.

Naproti tomu pražská lékařka Alexandra Horáková zatím ve své ordinaci nemá víc chřipky, než obvykle.

„Zatím je to běžný výskyt kataru horních cest dýchacích a jen sporadicky se objevují lidé s typickými chřipkovými příznaky. Zatím to není tolik, kolik bych očekávala, je to tak 10 až 15 lidí za den,“ uvedla Horáková.

Většinou jde o prasečí chřipku

Podle epidemiologů je letos nejčastější virus prasečí chřipky. Příznaky se ale většinou neliší od jiných typů, takže spousta lidí ani neví, že prasečí chřipku dostali.

Kdo se nechal očkovat proti běžné sezónní chřipce, tak ho teď vakcína chrání i proti viru H1N1. Podle profesora Prymuly navíc není daleko doba, kdy bude stačit jít na očkování jednou za deset let a látka bude chránit proti všem typům chřipky.

„Pokud by toto bylo ověřeno a Evropská unie tento výzkum bohatě sponzoruje, tak by se došlo k tomu, že by se připravila vakcína, jejíž imunogenita by byla omezena pouze obecnými principy. Máme vakcíny, které vydrží 7 až 10 let, aniž by se musely přeočkovávat, tak je předpoklad, že by tato chřipková vakcína mohla 7 až 10 let vydržet,“ tvrdí Prymula.

Poslední šance na očkování

Nejúčinnější prevencí proti chřipce je očkování. Třeba roušky příliš nepomohou. Podle lékařů je právě teď poslední možnost, nechat se naočkovat.

Příští týden začíná první etapa jarních prázdnin, takže se rozšíření chřipky mezi dětmi zbrzdí. Na druhou stranu se ale má oteplovat a to se virům může líbit.

Igor Maňour, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme