Blížíme se k přímé volbě prezidenta?

Ministerstvo spravedlnosti dostane za úkol přes prázdniny vypracovat koaliční návrh přímé volby prezidenta. Lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se na tom dohodli ráno, ještě před jednáním vlády. Na něm budou ministři posuzovat návrh Zelených na vypsání referenda o tom, jestli si lidé přejí hlavu státu vybrat přímo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Martin Smrček

Do legislativního procesu půjde, a to i přes výhrady koaličních partnerů, i poslanecký návrh Zelených, aby se o přímé volbě prezidenta konalo referendum. Radiožurnálu to potvrdila místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová: "Dohodli jsme se, že návrh Zelených dnes bude vláda projednávat, že tento návrh nestáhneme, ale že se k němu vláda postaví pravděpodobně velmi neutrálně. Nelze tedy očekávat ani zásadní podporu ani zásadní odpor. Vláda nechá na rozhodnutí sněmovny, jak se k návrhu postaví."

Návrh se nelíbí lidovcům - proč, to řekl místopředseda KDU-ČSL David Macek: "Nám nepřipadá rozumné pořádat referendum o tom, zda občané chtějí přímou volbu prezidenta. Protože se ví, že občané chtějí přímou volbu prezidenta. To by byly vyhozené peníze."

Občanská demokratická strana není obecně příznivcem přímé volby, není v této otázce jednotná. Jak ráno řekl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, je přístupná diskusi a momentálně je podle něj na místě hledání koaliční shody. Pokud by zákon o přímé volbě hlavy státu legislativním procesem prošel úspěšně, není vyloučené, že za jiných ústavních podmínek ODS znovu deleguje jako kandidáta na post hlavy státu Václava Klause.

Zřejmě se tedy střetnou tři návrhy - ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), Strany zelených a České strany sociálně demokratické. Posledně jemnovaný je v Poslanecké sněmovně už půl roku. Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje tuto normu za dobré východisko: "Přes 70 % lidí je pro přímou volbu prezidenta. Nicméně pokud by to bylo podmínkou Zelených, jsme připraveni jednat. Především je ale třeba získat podporu dalších politických stran, aby pro ústavní zákon, který je potřeba, byly zajištěny tři pětiny členů Poslanecké sněmovny a také Senátu."

Přehrát

00:00 / 00:00

V poledních Ozvěnách dne mluvili o přímé volbě prezidenta místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová a místopředseda KDU-ČSL David Macek s moderátorem Radiožurnálu Janem Bumbou

Chcete přímou volbu prezidenta? Hlasujte v naší anketě!

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme