Blízká budoucnost, nebo utopie? Digitální neschopenky by mohly začít fungovat v roce 2019

Po receptech by se mohly digitalizovat také pracovní neschopenky, informují o tom Hospodářské noviny. Češi by je tak už nemuseli zaměstnavateli nosit nebo posílat poštou. Pokud návrh projde sněmovnou, e-neschopenky by mohly fungovat od ledna 2019.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař. Ilustrační foto.

Lékař. Ilustrační foto. | Foto: Free Digital Photos

Lékaři budou moct neschopenku zadat například prostřednictvím portálu České správy sociálního zařízení, tam údaje přepíšou do elektronické podoby.

Pacient pak získá elektronický dokument a bude moct do práce zavolat nebo poslat SMS zprávu s číslem neschopenky. Jak píšou Hospodářské noviny, všichni zúčastnění by pak mohli průběžně do systému nahlížet a stav pracovní neschopnosti kontrolovat.

Na rozdíl od e-receptu budou mít lékaři navíc možnost pořád vypisovat i papírový formulář. Hospodářské noviny připomínají, že vydávání elektronických předpisů bude v Česku povinné už od ledna příštího roku. Zatím je používá šest tisíc lékařů.

„V současné době je možné využívat e-neschopenky zčásti, ale některé díly je třeba dále tisknout. To je situace, která nevyhovuje ani lékařům, ani zaměstnavatelům. Z tohoto důvodu se zástupci dotčených stran dohodli na tom, že celý proces bude elektronický,“ řekla pro Hospodářské noviny náměstkyně ministryně práce Iva Merhautová.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme