Blokádu silnice ve Vysokém Mýtě ukončila policie

Několik desítek převážně mladých lidí zablokovalo v půl druhé hlavní tah Vysokým Mýtem na Orlickoústecku - mezinárodní silnici I/35. Akci pořádala iniciativa s názvem "Ulice patří lidem". Chtěli tak protestovat proti nebezpečí, které frekventovaná silnice vedoucí městem znamená pro obyvatele. Policie však nepovolenou akci ukončila a silnice je nyní opět průjezdná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi 150 lidí přes vozovku natáhlo volejbalovou síť, přinesli pískoviště a malovali křídami. Policie odkláněla dopravu až do okamžiku, než starosta Bohumil Fencl vyzval k rozpuštění akce do patnácti minut z důvodu neexistence povolení ke zvláštnímu užívání komunikace. K výzvě se přidala i policie. Poté, co nastoupily tři policejní oddíly, většina účastníků vozovku opustila. Více než desítka lidí s transparenty ovšem v blokádě pokračovala, policisté je proto za pomoci donucovacích prostředků zadrželi a předvedli na obvodní oddělení. Provoz na komunikaci byl poté plně obnoven. Další aktivisté se i poté pokoušeli blokovat provoz na silnici častým přecházením po přechodu.

Organizátoři akci ohlásili a považují jí tedy za legální. Vysokomýtská radnice však upozornila, že v oznámení bylo uvedeno shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II. a pochod přilehlými ulicemi a ne blokáda silničního průtahu městem. "Pokud se týká blokády komunikace, oznámili jsme organizátorům, že potřebují zvláštní povolení správce komunikace. O to nepožádali ani na místní komunikace, ani na silnice druhé a první třídy, takže akci považuji za nelegální," uvedl starosta Vysokého Mýta Bohuslav Fencl.

Starosta přitom zároveň připouští, že existence frekventované silnice uprostřed města znamená problém. Město podle něj léta usiluje o zařazení výstavby obchvatu mezi prioritní akce Pardubického kraje. "Myslím ale, že musíme hledat vzájemný kompromis a ne stanoviska, která brání jedné skupině v něčem vůči skupině druhé."

Jeden z organizátorů Pavel Houdek z hnutí Ulice patří lidem přesto nepovažuje zásah policie za oprávněný. "Ta akce byla plně legální, my jsme si všechny náležitosti podle české legislativy splnili, akce byla ohlášená a nezakázaná."

Jaroslav Zvára, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme