Blokádu silnice ve Vysokém Mýtě ukončila policie

Několik desítek převážně mladých lidí zablokovalo v půl druhé hlavní tah Vysokým Mýtem na Orlickoústecku - mezinárodní silnici I/35. Akci pořádala iniciativa s názvem "Ulice patří lidem". Chtěli tak protestovat proti nebezpečí, které frekventovaná silnice vedoucí městem znamená pro obyvatele. Policie však nepovolenou akci ukončila a silnice je nyní opět průjezdná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi 150 lidí přes vozovku natáhlo volejbalovou síť, přinesli pískoviště a malovali křídami. Policie odkláněla dopravu až do okamžiku, než starosta Bohumil Fencl vyzval k rozpuštění akce do patnácti minut z důvodu neexistence povolení ke zvláštnímu užívání komunikace. K výzvě se přidala i policie. Poté, co nastoupily tři policejní oddíly, většina účastníků vozovku opustila. Více než desítka lidí s transparenty ovšem v blokádě pokračovala, policisté je proto za pomoci donucovacích prostředků zadrželi a předvedli na obvodní oddělení. Provoz na komunikaci byl poté plně obnoven. Další aktivisté se i poté pokoušeli blokovat provoz na silnici častým přecházením po přechodu.

Organizátoři akci ohlásili a považují jí tedy za legální. Vysokomýtská radnice však upozornila, že v oznámení bylo uvedeno shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II. a pochod přilehlými ulicemi a ne blokáda silničního průtahu městem. "Pokud se týká blokády komunikace, oznámili jsme organizátorům, že potřebují zvláštní povolení správce komunikace. O to nepožádali ani na místní komunikace, ani na silnice druhé a první třídy, takže akci považuji za nelegální," uvedl starosta Vysokého Mýta Bohuslav Fencl.

Starosta přitom zároveň připouští, že existence frekventované silnice uprostřed města znamená problém. Město podle něj léta usiluje o zařazení výstavby obchvatu mezi prioritní akce Pardubického kraje. "Myslím ale, že musíme hledat vzájemný kompromis a ne stanoviska, která brání jedné skupině v něčem vůči skupině druhé."

Jeden z organizátorů Pavel Houdek z hnutí Ulice patří lidem přesto nepovažuje zásah policie za oprávněný. "Ta akce byla plně legální, my jsme si všechny náležitosti podle české legislativy splnili, akce byla ohlášená a nezakázaná."

Jaroslav Zvára, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme