Blokády česko-rakouských hranic už šestý den

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín pokračují i dnes v blokádách česko-rakouských hraničních přechodů. Postižen je především jihočeský úsek hranic, kde je blokováno osm přechodů; na jižní Moravě je mimo provoz pouze přechod Vratěnín-Drosendorf. Průjezd znemožňuje zemědělská technika a nákladní vozidla. Hranice jsou blokovány už šestý den - poslední by měly skončit zítra v 19 hodin. Na přechodu Dolní Dvořiště-Wullowitz by je měla v 18 hodin zakončit bohoslužba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jihu Čech jsou neprůjezdné přechody Nové Hrady-Pyhrabruck, České Velenice-Gmünd, Halámky-Neunagelberg, Nová Bystřice- Grametten a Slavonice-Fratres. V těchto pěti případech má blokáda skončit odpoledne v 15:00. U zbývajících tří blokovaných přechodů, Dolní Dvořiště -Wullowitz, Studánky - Weigetschlag a Přední Výtoň - Guglwald, rakouské úřady údajně protitemelínským aktivistům povolily prodloužení demonstrace do zítřejší devatenácté hodiny; nelze ale vyloučit, že protestní akce budou pokračovat i poté.

Na jihočeských hraničních přechodech je podle jihočeské policie klid. Na cestu do Rakouska mohou motoristé využít česko-německý hraniční přechod Strážný-Philippsreut. Na ten byla po dohodě s německými orgány svedena také kamiónová doprava. Přes Strážný přejelo do včerejška 155 kamiónů, které byly do té doby kvůli blokádě uvězněny v Dolním Dvořišti.

Na jižní Moravě je ze sedmi silničních česko-rakouských hraničních přechodů neprůjezdný pouze Vratěnín-Drosendorf, a to už od včerejška. Odbavování vozidel v rakouském celním pásmu brání asi dvacet protestujících, kteří příjezd na přechod zablokovali dvěma osobními vozy. Blokáda má skončit už v 15 hodin.

Blokády trvají už šestý den. Aktivisté požadují především přezkoumání vlivů jihočeské elektrárny na životní prostředí. Kvůli zablokovaným hranicím se Česká republika včera oficiálně obrátila na Evropskou unii.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme