Blokády hranic až do páteční půlnoci

Až do pátku potrvají blokády hornorakouských hraničních přechodů s Českou republikou protestující proti spuštění jaderné elektrárny Temelín. Dohodli se na tom hornorakouské úřady se zástupci příslušných okresních úřadů s představiteli protijaderných aktivistů. Demonstranti původně usilovali o povolení blokád až do pondělka. Českou žádost o ukončení blokád rakouská vláda odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do páteční půlnoci budou tedy blokády legální, jak ale řekl pro agenturu APA hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer, který je jedním z předních iniciátorů nadstranické Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí, případnému pokračování protestů není možné zabránit.

Kromě toho je na pátek na 15. hodinu plánována na přechodu ve Wullowitzu-Dolním Dvořišti další velká demonstrace. Její organizátoři počítají s několika tisíci účastníky, mezi kterými budou patrně i školáci a učitelé. Hornorakouská zemská školní rada totiž jejich účast na tomto protestním shromáždění doporučila s tím, že „půjde o náhradu vyučování v duchu politického vzdělávání".

Českou žádost o ukončení blokád rakouská vláda jasně odmítla. Rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer zdůraznil právo občanů na názorovou svobodu. V této souvislosti označil rakouský kancléř Wolfgang Schüssel rozhodnutí Prahy o zahájení zkušebního provozu v jaderné elektrárně Temelín za „pochybné a nesprávné" a za „bolestnou zkušenost".

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme