Blokády hranic až do páteční půlnoci

Až do pátku potrvají blokády hornorakouských hraničních přechodů s Českou republikou protestující proti spuštění jaderné elektrárny Temelín. Dohodli se na tom hornorakouské úřady se zástupci příslušných okresních úřadů s představiteli protijaderných aktivistů. Demonstranti původně usilovali o povolení blokád až do pondělka. Českou žádost o ukončení blokád rakouská vláda odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do páteční půlnoci budou tedy blokády legální, jak ale řekl pro agenturu APA hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer, který je jedním z předních iniciátorů nadstranické Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí, případnému pokračování protestů není možné zabránit.

Kromě toho je na pátek na 15. hodinu plánována na přechodu ve Wullowitzu-Dolním Dvořišti další velká demonstrace. Její organizátoři počítají s několika tisíci účastníky, mezi kterými budou patrně i školáci a učitelé. Hornorakouská zemská školní rada totiž jejich účast na tomto protestním shromáždění doporučila s tím, že „půjde o náhradu vyučování v duchu politického vzdělávání".

Českou žádost o ukončení blokád rakouská vláda jasně odmítla. Rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer zdůraznil právo občanů na názorovou svobodu. V této souvislosti označil rakouský kancléř Wolfgang Schüssel rozhodnutí Prahy o zahájení zkušebního provozu v jaderné elektrárně Temelín za „pochybné a nesprávné" a za „bolestnou zkušenost".

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme