Blokády na rakouských hranicích budou pokračovat

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín nejsou spokojeni s výsledky schůzky předsedů vlád ČR a Rakouska, a proto budou od čtvrtečního rána pokračovat v blokádách některých hraničních přechodů s Českou republikou. Nepřetržité blokády hraničních přechodů Wullowitz/Dolní Dvořiště, Weigetschlag/Studánky a Guglwald/Přední Výtoň, jakož i vybraných přechodů s ČR v Dolních Rakousech začnou ve čtvrtek v 8:00 a předběžně by měly skončit v pondělí v 19:00 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes ráno ve 04:17 dosáhl výkon reaktoru prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín 1,5 procenta. Výkon reaktoru z 0,001 procenta začal provozní personál zvyšovat po provedení všech přípravných prací dnes ráno ve 03:11. Povolení k přechodu do etapy energetického spouštění (zvyšování výkonu reaktoru) vydal elektrárně Státní úřad pro jadernou bezpečnost v úterý.

Do prvního režimu (energetické spouštění) blok přejde po překročení hranice dvou procent výkonu reaktoru. Cílem první podetapy energetického spouštění je podle Nebesáře bezpečné dovedení bloku na výkon pět procent nominálního a osvojení si normálního provozu v této výkonové úrovni.

Celý proces energetického spouštění a ověřování bloku bude do dosažení 100 procent výkonu reaktoru trvat asi čtyři měsíce. Celkem zahrnuje asi 1800 činností, které budou pracovníci elektrárny provádět podle schválených programů energetického spouštění. Přechod na každou z dalších výkonových úrovní je podmíněn úspěšným splněním všech zkoušek dle kritérií úspěšnosti a souhlasem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme