Blokády na Šumavě pokračují, aktivisté se poutají ke stromům

Policie se opět snaží dostat z lesa ekologické aktivisty, kteří brání kácení stromů nedaleko Modravy na Šumavě. V lokalitě Ptačí potok se jich několik přivázalo řetězy ke stromům. Množí se vzájemné potyčky mezi dřevorubci a ekology.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté odstraňují řetěz, kterým se připoutal aktivista bránící kácení stromů na Šumavě

Policisté odstraňují řetěz, kterým se připoutal aktivista bránící kácení stromů na Šumavě | Zdroj: ČTK

Podle reportéra Radiožurnálu ráno do oblasti Ptačího potoka dorazila asi čtyřicítka aktivistů a další stále přicházejí.

Několik z nich se připoutalo ke stromům řetězy, které zajistili trubkami. Chtějí tak zabránit kácení. Stejným způsobem se připoutávali i při blokádě Temelína.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svůj názor na kácení na Šumavě řekl v Ranním interview Radiožurnálu bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík

Dřevorubcům se zatím podařilo porazit jediný strom. Na místo dorazila i policejní pořádková jednotka a začala prostor vyklízet. Došlo už k několika slovním i fyzickým potyčkám.

Na vykácení stromů, které leží mimo bezzásahovou zónu, má správa Národního parku už jen pár dní. Pak se z kukel vylíhnou brouci a napadnou další část lesa.

Během dvou dnů policie zadržela už 16 lidí, kteří kácení bránili. Odvezla je na služebnu, všichni se ale pak vrátili do lesa a znovu se zapojili do protestu.

Zásah jednoho z policistů vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. Podnět k tomu podal Ekologický právní servis s tím, že muž v uniformě jedné z aktivistek vyhrožoval zabitím a škrtil ji.

Část šumavských starostů viní ze současné kůrovcové kalamity exministra životního prostředí Martina Bursíka, který před čtyřmi lety prohlásil napadené území Ptačího potoka za prales a tím znemožnil kácení.

Bursík ale svoje rozhodnutí hájí. „V národním parku tyto typy zásahu proti kůrovci jsou neefektivní a věcně nesprávné, protože popírají samotnou funkci národního parku. Nejedná se o hospodářské lesy, tam není cílem vytěžit dřevo a vydělat z toho peníze. Chrání se přirozené ekosystémy a nechává se příroda přirozenému vývoji,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu.

Ľubomír Smatana, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme