Blokády silnic jsou za hranicí stávky, řekl ministr Pospíšil

Stávka ano, blokády ne. Vláda i městský soud v Praze neomezují právo odborářů stávkovat, blokády hlavních pražských tahů už ale v pořádku nejsou. Stávkovat znamená nepracovat a vyjadřovat tak svůj názor. Soudy obecně mají názor, že třetí strana by ale neměla být poškozená, řekl v Ranním interview Radiožurnálu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil (ODS) ministr spravedlnosti.

Jiří Pospíšil (ODS) ministr spravedlnosti. | Foto: Filip Jandourek

„Škoda má vznikat primárně tím, že zaměstnanci stávkují a nepracují. Ne, že vyvíjejí jiné aktivity, že například blokují silnice. Škoda, vzniklá tím, že nepracuji, je ‚legitimní důsledek‘ stávky. Ale tím, že někdo blokuje silnice nebo vyvíjí jiné aktivity, které mají omezit společenský život nebo chod společnosti a hospodářský život, tak to už je opravdu za hranicí stávky,“ zdůraznil ministr. Děkan Právnické fakulty UK a člen Legislativní rady vlády Aleš Gerloch upozornil, že blokády jsou podle shromažďovacího zákona přímo nezákonné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v Ranním interview Radiožurnálu.

Vláda chce nyní také uzákonit průběh stávek tak, aby byly po dobu jejich trvání zajištěné alespoň základní služby. Reaguje tak na situaci, kdy odboráři plánují na čtvrtek rozsáhlou protestní akci a blokády silnic. Policie totiž bude chtít udržet silnice alespoň částečně průjezdné. Odboráři s návrhem nesouhlasí a považují ho za účelový.

„Klíčové není regulovat právo na stávku, klíčové je dát jasná protestní pravidla a tím vymezit, kdy je stávka zákonná a kdy ne. Domnívám se, že takovýto zákon by byl pro Českou republiku dobrý. Mají ho i jiné státy Evropské unie,“ podotkl ministr spravedlnosti. Odbory chtěly původně stávkovat už v pondělí. Kvůli soudnímu zákazu se ale stávka nekonala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Europoslanec Richard Falbr a děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch ve Světě o deváté.

Odbory tvrdí, že podmínka vyhlášení stávky tři dny předem se na jejich protest nevztahuje, protože se měla konat ‚na obhajobu ekonomických zájmů všech‘. Odbory nepochybily ani podle europoslanece a bývalého šéfa hlavní odborové centrály Richarda Falbra. „O stávce informovaly už řadu dní předem, rozdávaly letáky, ve kterých se občanům omlouvaly za případné potíže, které jim budou stávkou způsobeny,“ řekl Falbr. Soud stávku zakázal na základě analogické aplikace zákona o kolektivním vyjednávání.

Analogie není na místě

Částečně zapravdu ale dává odborářům i děkan Právnické fakulty Gerloch. „Analogie podle mě není na místě, protože je možné ji používat tam, kde jde o rozšiřování práv. Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá,“ poznamenal Gerloch s tím, že nepřímo ve prospěch odborářů svědčí právě i to, že vláda přijala usnesení o urychlené přípravě zákona upravujícím stávku.

odborářští předáci v pátek vyhlásili stávku v dopravě | Foto: ČTK

Ministr Pospíšil připomněl, že se nyní vede velká debata o tom, kolik dní předem má být stávka vyhlášena. „Aby byla legální a aby se občané, zaměstnavatelé a všechny subjekty působící na území České republiky mohly na takovou stávku připravit,“ poznamenal.

Upozornil na fakt, že taková úprava nyní v zákoně v zásadě není. „Soud pouze analogicky odvodil, že vyhlásit stávku v pátek a realizovat ji v pondělí, je v rozporu s dobrými mravy. Ale to je, prosím, jen názor soudu. Je tedy dobré, aby tato lhůta byla například upravena v zákoně a bylo tak jasné, jak se má předem vyhlašovat stávka,“ řekl Jiří Pospíšil.

Podle Falbra může zákon život odborům zkomplikovat. „Mám obavu, že jakmile vláda začne psát zákon, tak tam dá takové podmínky pro vyhlášení stávky, že bude prakticky stávka neproveditelná. To se stalo i v některých jiných autoritářských státech. A to, jak se vláda chová, nelze označit jinak než autoritářské chování. Odbory jim vadí a teď budou hledat na odbory nějaký bič,“ uzavřel Falbr.

Jaroslava Malínská, Alice Kottová, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme