Miroslav Bobek: V Česku je celá řada zařízení, která se tváří jako zoologické zahrady

Celníci a policisté na několika místech zasahovali kvůli údajnému zabíjení tygrů v Zooparku Bašť severně od Prahy. Co na to říká ředitel Zoologické zahrady Praha Miroslav Bobek? Především to, že takzvané zooparky mnohdy nemají se zoologickými zahradami nic společného – je proto potřeba zpřísnit zákon.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

„Před dvěma lety Česká inspekce životního prostředí spolu s celníky zadržela na ruzyňském letišti různé tygří produkty, které byly od nás pašovány do Asie k použití v tradiční asijské medicíně,“ říká Bobek s tím, že celá problematika je mnohem širší.

V Česku je celá řada zařízení, které se tváří, jako by byly zoologickými zahradami, ale zvířata, zejména kočkovité šelmy, jsou chována ve velmi špatných podmínkách a zneužívána pro byznys.

„Někdo nejenom předvádí dospělé šelmy, ale také – pro zatraktivnění svého zařízení – pořídí lvíče, tygře, nebo ho přímo odebere matce a půjčuje za poplatek lidem, aby se s ním pomazlili a vyfotografovali,“ zdůrazňuje.

Konkrétně Zoopark Bašť je pro něj úplně jiný než svět seriózních zoologických zahrad. Tam jsou velké kočkovité šelmy chovány tak, aby byly v nejlepších podmínkách, a jejich rodokmeny sledovány, aby byl chov dlouhodobě udržitelný. „To v takovýchto zařízeních neexistuje,“ zmiňuje.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání je velice vágní, volá po zpřísnění Bobek. V Česku totiž není definováno, v jakých podmínkách mají být šlemy chovány. Existuje pouze zastaralé doporučení Ústřední komise pro ochranu zvířat, které není závazné. „Evidence je naprosto nedostatečná,“ uzavírá.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme