Bobošíková žádá vnitro o opravu chyb v součtu podpisů, s žalobou počká

Vyřazená prezidentská kandidátka Jana Bobošíková se zatím na Nejvyšší správní soud neobrátí. Místo toho podá návrh na opravu podle ní zjevných chyb v počítání hlasů pod peticí přímo na ministerstvo vnitra. Právě vnitro Bobošíkovou z boje o Hrad vyškrtlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Bobošíková | Foto: Šárka Ševčíková

Pod svou petici Bobošíková nasbírala 56 tisíc podpisů. Při kontrole petičních archů jí ale ministerstvo více než 10 tisíc podpisů škrtlo, podle ní chybně.

Stejně jako další vyřazení uchazeči i někteří právníci se domnívá, že vnitro zvolilo při odebírání neplatných hlasů špatný výpočet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení vyřazené prezidentské kandidátky Jany Bobošíkové sledovala reportérka Eva Rajlichová

Od celkového počtu hlasů pod peticemi totiž vyřadilo součet procentuálních podílů neplatných hlasů v jednotlivých vzorcích. Tyto podíly prý mělo zprůměrovat.

Podle takového přepočtu by Bobošíková překročila 50tisícovu hranici nutnou pro registraci prezidentského kandidáta. Jak dnes řekla, případná oprava ze strany ministerstva by mohla spornou situaci značně urychlit.

„Ministerstvo vnitra toto mohlo udělat bez jakéhokoliv podnětu. Ten podnět na to není nutný, mohou takto činit sami, takže my očekáváme, že ministerstvo vnitra bude jednat neprodleně,“ uvedla Bobošíková.

Naopak žaloba by podle ní mohla oddálit konání voleb, což si prý nepřeje. Neznamená to ovšem, že by se úplně vzdávala možnosti obrátit se na Nejvyšší správní soud, protože termín pro odvolání vyprší až ve středu v 16 hodin. Soud má pak na rozhodnutí patnáctidenní lhůtu, takže verdikt by mohl být známý v polovině prosince.

Vedle Bobošíkové má dnes má oznámit svůj záměr také Tomio Okamura. Další vyřazený kandidát Vladimír Dlouhý už řekl, že se na soud obrátí.

Eva Rajlichová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme