Expremiér Nečas, jeho žena a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS

Soud v pondělí uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS), jeho manželku Janu (dříve Nagyovou) i spoluobžalovaného bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka vinnými v kauze takzvaných trafik pro poslance ODS.

Aktualizujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas u soudu (archivní foto)

Petr Nečas | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obžaloba trojici viní z podplacení, za což v případě odsouzení hrozí až šestileté vězení. Státní zástupce v závěrečné řeči navrhl uložit jim podmíněné a peněžité tresty. Všichni obžalovaní vinu odmítají. Výši trestů soud teprve oznámí.

„Skutkový děj byl jednoznačně prokázán,“ uvedla předsedkyně senátu Anežka Pudilová. Nečasové soud uložil také desetiletý zákaz vykonávat vysokou funkci ve státní správě.

Kauza trafik přispěla před deseti lety po policejním zásahu na Úřadu vlády k pádu Nečasovy vlády.

Obžaloba tvrdí, že Nečas, tehdejší šéfka jeho kabinetu Nagyová (nyní Nečasová) a Boček slíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili.

Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu. Kauza trafik přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme