Bodový systém má trhliny. Postihu ročně uniknou tisíce řidičů, mnozí opakovaně

Česká pravidla pro řidiče nejsou ani zdaleka dokonalá. A mnozí šoféři toho využívají: naučili se totiž velmi efektivní kličky, jak předpisy obcházet. Díky nim každý rok bodům, pokutám i zákazům řízení uniknou tisíce šoférů. Mnozí z nich se navíc postihu vyhýbají opakovaně. A úřady – navzdory průběžně zpřísňovaným vyhláškám – jsou na ně krátké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v akci | Foto: Honza Ptáček

Modelová situace: policejní hlídka uprostřed obce zastaví řidiče, který jel sto kilometrů v hodině. Navíc nebyl připoutaný a za jízdy telefonoval.

Situace je zdánlivě jasná. Šoféra čeká tučná pokuta a příděl trestných bodů. Tak by měl celý případ skončit za ideálních podmínek. Praxe však velmi často bývá jiná.

I více než deset let poté, co u nás začala platit přísnější pravidla pro řidiče (typická právě obávanými trestnými body), totiž po českých silnicích jezdí řada šoférů, kteří z podobných problémů dokáží velmi elegantně vyklouznout. Mnozí z nich to navíc dělají opakovaně.

Internetové diskuse jsou návodů, jak zákon obejít, plné.

Způsobů je spousta

Policistům a úředníkům z dopravních odborů pak kvůli různým fíglům často nezbývá nic jiného než případy podobných hříšníků odložit.

„Samozřejmě že se to stává. Bodový systém určitě obejít jde. A není to nic až tak těžkého. Různých cestiček je celá řada,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Igor Sirota z ÚAMK. „Mnozí řidiči navíc podvádí opakovaně a naprosto cíleně. Tito lidé dobře vědí, že jsou v podstatě beztrestní,“ dodal.

Bodový systém funguje v Česku 10 let. Polovina lidí si ho podle průzkumu chválí

Číst článek

Kolik šoférů ročně postihu unikne, nelze přesně říct. Ministerstvo dopravy celostátní statistiky nevede. Podle ÚAMK po svých prohřešcích každý rok nepykají řádově jednotky tisíc řidičů.

„Unikne každý padesátý“

Tento odhad potvrzují i data dopravních inspektorátů jednotlivých měst, která přestupky řeší v takzvaných správních řízeních. Třeba v Českých Budějovicích se vloni trestu vyhnulo 228 šoférů (celkem budějovický odbor dopravy řešil 9610 případů porušení silničních zákonů).

Podobná čísla registrují také úředníci například v Praze nebo v Brně. „Ročně řešíme asi 28 tisíc přestupků, z různých důvodů musíme odložit nebo přerušit tak jeden případ z padesáti,“ popsal Ladislav Prudil z brněnského dopravního inspektorátu.

Deset let bodového systému
Takzvaný bodový systém se na českých silnicích používá od roku 2006. Od té doby o řidičský průkaz přišlo 70 tisíc řidičů. Celkem policisté a úředníci rozdali přes 15 milionů bodů, z toho 13 milionů mužům a dva miliony ženám.

„Proti různým taktikám se samozřejmě snažíme všemožně bojovat. Od loňska je například u dopravních přestupků prodloužená promlčecí lhůta z jednoho roku na dva. Už brzy bychom navíc měli získat snazší přístup do řidičských databází zemí Evropské unie,“ popsal pro Zpravodajský web Českého rozhlasu mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. „Ne všemu se ale dá čelit zákony,“ doplnil.

Chybí úředníci?

K častému odkládání přestupků ale nedochází jenom kvůli vychytralosti řidičů. Na některých městských úřadech – hlavně v menších městech – totiž na řešení dopravních deliktů není dost úředníků.

„Pak se snadno může stát, že tito lidé jsou zavaleni prací a udělají třeba nějakou administrativní chybu, proti které se pak řidiči odvolávají a vyšší instance musí přestupky odkládat,“ vysvětlil Sirota.

Spoustu práce mají teď třeba v Rosicích nebo ve Šlapanicích na Brněnsku. Jiné dopravní odbory na malých úřadech, které Zpravodajský web Českého rozhlasu oslovil, ale podobné problémy neregistrují.

Třeba ve Velkém Meziříčí vloni odložili jen jediný přestupek (řešili jich 791). „Podobné potíže nemáme. Přerušit musíme v průměru tak jedno řízení ze dvou set,“ doplnil Pavel Vohralík z benešovského městského úřadu.

sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme