Bodový systém pro řidiče se nezadržitelně blíží

Novela zákona o silničním provozu, která začne platit dnes o půlnoci, kromě změn pravidel a citelného zvýšení pokuty za jednotlivé přestupky, přinese také bodový systém. Ten v současné době v nejrůznějších podobách platí v 10 evropských zemích. Společně s Českou republikou ho od soboty zavedou také ve Španělsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kampaň k novým pravidlům | Foto: Marián Vojtek

Téměř 5 milionů českých řidičů začne s čistým kontem. 44 přestupků je ohodnoceno od 1 do 7 bodů, přičemž nejvyšší postihy jsou samozřejmě za alkohol, dopravní nehody a další nebezpečné jednání. Pokud se někdo prohřeší, budou mu do 5 dnů zaznamenány příslušné body do karty řidiče.

Svoje konto si ovšem budeme muset hlídat sami. Příslušný úřad nám oznámí až dosažení 12 bodů, kdy přijdeme o řidičské oprávnění na 12 měsíců. Kdybychom v této době řídili, hrozí nám trest odnětí svobody až na 1 rok. Své skóre ovšem budeme moci vylepšit.

"Za každých dvanáct měsíců odečteme čtyři body. To znamená, když získáte 11 bodů a pak už byste nic neudělali, tak za tři roky vám to odepíšeme," vysvětluje JUDr. Josef Mihalík z pražského magistrátu.

O vrácení řidičského oprávnění po dosažení 12 bodů budeme moci požádat až po roce. "Tady žádná lhůta zkrátit nejde, tady je daných 12 měsíců. Po nich musíte jít a absolvovat celou zkoušku, která se skládá jak z předpisů, tak z praktické jízdy," dodává Mihalík.

Další podrobnosti a plné znění zákona najdete na internetové adrese motozurnal.automix.cz.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme