Bohdalov by měl vrátit dotaci na hasičské auto. Dodala ho firma z holdingu Agrofert

Zastupitelé Bohdalova na Žďársku se budou radit, jestli vrátí skoro milionovou dotaci na dopravní auto pro místní hasiče. Vůz v roce 2019 dodala firma Agrotec, která patří do holdingu Agrofert. Ministerstvo pro místní rozvoj chce peníze vrátit kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Podle starosty se ale odvolává na audit, jehož výsledky byly veřejně známé až dva roky poté, co Bohdalov auto pořizoval.

Bohdalov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto z dotace využívají hasiči na dopravu k zásahům

Auto z dotace využívají hasiči na dopravu k zásahům | Foto: Daniel Zach | Zdroj: Český rozhlas

„Tohle to je ten hodně drahej krasavec,“ ukazuje nezávislý starosta Bohdalova Arnošt Juda na červené auto, které obec hasičům koupila na cesty k zásahům. 930 tisíc korun, tedy skoro celou pořizovací cenu, pokryla evropská dotace, kterou teď ministerstvo pro místní rozvoj chce zpátky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, měl podle ministerstva Bohdalov tušit dva roky předtím, než o tom rozhodla Evropská komise

Podle ministerstva neměla firma Agrotec v roce 2019 soutěž na dodávku automobilu vyhrát, obec měla společnost ze soutěže vyloučit kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO.  „Smlouva byla uzavřena v roce 2019, zatímco audit Evropské komise, o jehož závěry se záznam opírá, byl dokončen až v roce 2021,“ vysvětluje starosta Juda.

Přesto ministerstvo jeho námitku neuznává. „Už v roce 2019 byly prezentovány analýzy a studie dokládající, že Andrej Babiš ovládá koncert Agrofert. A následně to konstatoval také tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Shromáždili jsme všechny dostupné analýzy, studie a expertní vyjádření a závěr je, že drtivá většina těchto postojů se shodovala na střetu zájmu AB už před zveřejněním závěrečné zprávy Evropské komise,“ vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Waleczko.

Lhůta na vrácení skoro milionu korun Bohdalovu vyprší 27. dubna. Pokud peníze nepošle, bude ho prošetřovat Finanční úřad.

Ministerstvo pro místní rozvoj už loni v lednu rozhodlo, že kvůli porušení zákona o střetu zájmů během výběrových řízení neproplatí dotace na projekty za zhruba 40 milionů korun, případně bude požadovat vrácení už vyplacených peněz.

Jde zhruba o desítku projektů (viz tabulka), v rámci nichž žádaly o dotace většinou střední odborné zemědělské školy, případně obce, a peníze měly pokrýt nákup zemědělské techniky určené pro výuku nebo v případě obcí měly jít třeba na hasičské vozy pro dobrovolné hasiče. Všechny projekty mají společné to, že traktory, auta a další stroje dodávaly firmy z holdingu Agrofert.

Daniel Zach, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme