Kvůli kritice nadřízených na mě ušili kauzu, říká pyrotechnik. Vyhrál soud

Ze špičkového pyrotechnika se stal pochůzkářem. Dokonce mu kvůli údajnému zmanipulování znaleckých vyjádření hrozilo, že půjde do vězení. Bohumil Mareš tvrdí, že za jeho problémy může odvaha kritizovat nadřízené. Soud týkající se zmanipulovaných rozsudků loni vyhrál, celý případ byl podle něj účelový, aby ho poškodil. Generální inspekce bezpečnostních sborů to odmítá. Mareš ale kvůli zničené pověsti plánuje žádat náhradu.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohumil Mareš | Foto: Michal Šula/ MAFRA/ Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Trestní řízení pana Mareše poškodilo, byl znevěrohodněn, že křivě zpracoval odborná vyjádření a nadržoval. Bylo to zmiňováno u soudu týkajícího se odebrání jeho znaleckého osvědčení i u soudu, kde vypovídal jako znalec,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz Marešův obhájce Václav Strouhal.

Mareše jako soudního znalce v oboru střelivo a výbušniny obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli tomu, že ve dvou případech zfalšoval znalecká vyjádření. Podle vyšetřovatelů tak chtěl pomoct dvěma známým, z nichž jedním je právě Strouhal. Za nadržování uznávanému pyrotechnikovi hrozily až čtyři roky za mřížemi.

Policistům ukradli zabavené auto přímo ze stanice. Škodu mají platit ti, kteří neměli službu

Číst článek

‚Nic se neprokázalo‘

Jenže soud obžalobu jednoznačně odmítl. „Nebylo prokázáno, že v době, kdy psal odborná vyjádření, znal oba muže, jichž se týkala,“ napsala do verdiktu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Martina Binderová.

Obžalobě se navíc sesypaly posudky, pomocí nichž chtěla prokázat Marešovo údajné zfalšování odborných vyjádření. „V průběhu hlavního líčení oba znalci netrvali na závěrech znaleckého posudku. Nebylo tedy prokázáno, že ve znaleckých posudcích obžalovaného byly nějaké zásadní nepravdy nebo nesrovnalosti,“ konstatuje se v rozsudku.

Podle Strouhala měla celá trestní kauza pouze Mareše poškodit a znevěrohodnit při dalších soudních sporech, které vede například kvůli ztrátě znaleckého osvědčení nebo vyhazovu od pyrotechnické služby. „Celé trestní obvinění v této věci bylo vykonstruované s úmyslem poškodit klienta,“ je Strouhal přesvědčen.

‚Žádná účelovost‘

Jeho tvrzení však inspekce jednoznačně odmítá. „Důrazně se ohrazujeme a kategoricky odmítáme tvrzení o účelovosti nebo vykonstruovanosti vedeného trestního řízení a snaze zdiskreditovat nepohodlného člověka v případu pana Bohumila Mareše, stejně jako u všech ostatních vedených trestních řízeních,“ uvedl advokátův jmenovec Martin Strouhal z oddělení komunikace policejní inspekce.

„Odmítáme tvrzení o účelovosti nebo vykonstruovanosti vedeného trestního řízení a snaze zdiskreditovat nepohodlného člověka v případu pana Bohumila Mareše.“

Martin Strouhal (oddělení komunikace policejní inspekce)

Pro Mareše jde však pouze o jednu z kapitol ve sporu s úřady. V minulosti patřil mezi přední české pyrotechniky, v rámci akce Mrzák například řešil sérii nebezpečných výbuchů z let 1999 až 2004, za nimiž stál důchodce Vladimír Štěpánek.

Problémy přišly až na sklonku kariéry v roce 2011, kdy přišlo nové vedení pyrotechnické služby. Mareš otevřeně mluvil o nekompetenci nadřízených nebo nevýhodných nákupech. Upozornil například na nákup nefunkční rušičky signálu za 15,5 milionu korun. Poukázal také na předlistopadové působení jeho přímého nadřízeného Karla Koubíka u StB.

Z pyrotechnika pochůzkářem

Napětí vyvrcholilo na jaře 2014, kdy mu nadřízení odebrali znalecké osvědčení, bez něhož nemohl v práci pyrotechnika pokračovat. Nakonec byl převelen na pozici pochůzkáře v centru Prahy, kde měl jako zkušený pyrotechnik chytat kapsáře. Nakonec raději od policie odešel a dnes pracuje pro Univerzitu Pardubice.

Se státem se však nadále soudí. Na začátku června si po dlouhých tahanicích vymohl, aby o jeho odvolání proti odebrání znaleckého osvědčení rozhodl policejní náměstek. Marešův případ se v roce 2015 dostal i na půdu Poslanecké sněmovny, kde jeho převelení na post pochůzkáře musel vysvětlovat ředitel pyrotechnické služby Michal Dlouhý.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme